12 Punto Ödülleri Sahiplerini Buldu

12 Punto Ödülleri Sahiplerini Buldu

“12 Punto TRT Senaryo Günleri“ kapsamında ödüller verildi.

Uluslararası çapta 12-18 Temmuz tarihleri arasında "12 Punto TRT Senaryo Günleri" düzenlendi. Senaryo Günleri'ne 10 farklı ülkeden katılım gerçekleşti ve etkinlik ödül töreni ile sona erdi. Birçok ünlü ismin ödülle ayrıldığı tören, TRT 2 kanalından canlı olarak yayınlandı. "12 Punto TRT Senaryo Günleri" ödül töreninde Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Tayfun Pirselimoğlu gibi önemli sinemacılar ödüle layık görüldü.

Ünlü Sinemacılar Törene Akın Etti

Türk sinemasının önde gelen isimleri, törene katıldı. Reha Erdem, Tayfun Pirselimoğlu, Atalay Taşdiken, Burak Çevik, Reis Çelik, Zeynep Atakan, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, Tarık Tufan, Halil Kardaş ile Eurimages Türkiye Temsilcisi Zülfikar Kürüm törene katılan davetliler arasındaydı.

"12 Punto TRT Senaryo Günleri" Ödülleri

"12 Punto TRT Senaryo Günleri" kapsamında Uluslararası Ortak Yapım Ödülü, TRT Ortak Yapım Ödülü ve TRT Ön Alım Ödülleri verildi. Finalistleri ise Avrupa Film Akademisi Başkanı Mike Downey, Cannes Film Festivali Cinefondation Genel Müdürü Georges Goldenstern, Doha Film Enstitüsü CEO’su Fatma Hassan Alremaihi, Films Boutique Direktörü Gabor Greiner ve Saraybosna Film Festivali Endüstri Direktörü Jovan Marjanovic’in yer aldığı jüri ekibi belirledi. 

Uluslararası Ortak Yapım Ödülü, 3 farklı projeye verildi. Nepalli Min Badur'un "Soğuk Bir Sene" filmi, yönetmen İspanyol Çema Garsiya İbarra'nın filmi "Kutsal Ruh" ve Maryna Gorbach'ın yönetmenliğini üstlendiği "Klondike" filmi ödüle layık görüldü.

TRT Ortak Yapım Ödülü'nü 4 film kazandı. Zeki Demirkubuz'un "Hayat", Reha Erdem'in "Neandria", Tayfun Pirselimoğlu'nun "İdea" ve Cemil Ağacıkoğlu'nun "Kamış" filmleri ödüle layık görüldü.

TRT Ön Alım Ödülleri ise yine 4 filme verildi. Atalay Taşdiken "Turagay" filmi ile, Selman Nacar "Aralık" filmi ile, Bünyamin Musullu "Şimdi Orası" filmi ile ve Tarık Aktaş "Geceden Fecre Kadar" filmi ile geceden ödülle ayrıldı.

Yorumlar