15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalini Online Olarak İzleyeceğiz

15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalini Online Olarak İzleyeceğiz

Online festivallerin arasına 15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali de katıldı.

Coronavirüs salgını nedeniyle birçok festival iptal olmuş, ileri bir tarihe ertelenmiş ya da online bir platform olarak düzenlenmeye başlamıştı. Bu festivallerin arasına 15. Uluslararası İşçi filmleri Festivali de katıldı. 

Festivalin Teması "Evde Kalamayanlar"

Festivaller, salgın riski nedeniyle fiziksel olarak gerçekleştirilemiyor. Festival ekipleri ise bu duruma online bir çözüm getirdiler. Festivaller online platform üzerinden takipçileri ile buluşacaklar. Bu koşullar nedeniyle, yetkililer 15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalinin de online düzenleneceğini açıkladı. Festivalde, salgın sürecinde "Evde Kalamayanlar" yani başta sağlık emekçileri olmak üzere, market çalışanları, hizmet sektörünün değişik birimlerinde çalışanlar, ihracatı düşürmemek için çalışmaya mahkum edilen otomotiv işçileri, beyaz eşya sektöründe çalışan emekçiler, inşaat işçileri olmak üzere herkesin evde kalmak zorunda olduğu salgın günlerinde çalışmak zorunda kalan tüm emekçilerin durumuna dikkat çekmek amaçlanıyor. 

İşçi Filmleri Festivali Programı

Festival programına göre, 15. Uluslararası İşçi filmleri Festivalinin açılışı 1 Mayıs 2020 tarihinde online olarak gerçekleşecek. Festival İFF Youtube hesabı üzerinden canlı yayın olarak yapılacak. Festivale birçok ünlü konuğun katılacağına dair söylentiler de var. Festival programındaki 43 film, 2 Mayıs ve 7 Mayıs tarihleri arasında online olarak sinemaseverlerin erişimine açık olacak. Filmlerin gösterimleri, sinema salonlarında olduğu gibi belli saatlerde gerçekleşecek. Film gösterimlerinin yanı sıra canlı yayınlar aracılığıyla yönetmenler ve film ekipleri ile söyleşiler düzenlenecek, 2 ve 3 Mayıs tarihlerinde ise online atölyeler gerçekleştirilecek. Festival programında dikkat çeken kategorilerden birisi ise "Yönetmen Retroperspektifi". Bu kategori kapsamında Tunç Okan'ın Otobüs, Sarı Mercedes, Cumartesi Cumartesi ve Umut Atölyesi filmleri gösterimde olacak.

Yorumlar