2021 Sundance Film Festivali Hakkında İlk Detaylar

2021 Sundance Film Festivali Hakkında İlk Detaylar

Festival yönetimi 2021 Sundance Film Festivali hakkında ilk detayları açıkladı. Festivalin kapsamı genişliyor ve festival online platforma taşınıyor.

Coronavirüs salgını sinema ve sanat dünyasındaki bütün etkinliklerin ve festivallerin programlarını bütünüyle değiştirdi. Başta sinemalar kapandı. Setler iptal edildi. Yeni filmlerin vizyon tarihleri ertelendi. Coronavirüs salgını dolayısıyla uluslararası çapta düzenlenen festivaller online platforma taşındı. Tribeca Film Festivali ve SXSW Film Festivali online platformlar üzerinden düzenlenmişti. Cannes Film Festivali ise pandemi sürecinde farklı bir çözüm yolu bularak 56 filmden oluşan Cannes 2020 seçkisi hazırladı.

2020 yılında düzenlenmesi planlanan festivallerin bazıları ertelenir ve iptal edilirken, bazıları ise dijital platforma taşındı. 2021 yılının festivalleri hakkında toplantılar da başladı. İlk açıklama 2021 Sundance Film Festivali ekibinden geldi.

Her yıl Ocak ayında Utah’da düzenlenen film festivali hakkında yeni kararlar alındı. Bu kararlar festival editörü Tabitha Jackson tarafından basın ile paylaşıldı.  

2021 Sundance Film Festivali Nasıl Olacak?

Coronavirüs salgınının devam etmesi ve kontrol altına alınamaması durumunda 2021 Sundance Film Festivali online olarak düzenlenecek ve bu sayede daha geniş bir kitlenin erişimine açılmış olacak. Festival programında seyircilerin katılabileceği online sohbetler ve canlı etkinlikler yer alıyor. Özellikle projelerini ilk kez seyirci karşısına çıkaracak olan sanatçılar ile katılımcılar arasında festival bir köprü görevi görecek. Dünyanın birçok yerinden sinema dünyasının ünlü isimleri festival kapsamında bir araya gelecek ve katılımcılara büyük bir dijital platform üzerinden enerji ve heyecan dolu bir festival ortamı hazırlanmış olacak.

Festival her sene Utah’da düzenleniyordu ancak 2021 Sundance Film Festivali kapsamında bazı şehirlerde sinemalarla ve sanat toplulukları ile anlaşma sağlanarak festivalin birçok şehirde düzenlenmesi sağlanacak. Festival ekibi başta Los Angeles ve New York olmak üzere Nashville, Austin, Detroit, Atlanta ve Mexico City eyaletlerinin sinema yönetimleri ile görüşmelerini başlatmış bulunuyor.

Bu planların gerçekleşme şekli ve hangisinin hayata geçirileceği coronavirüs salgının seyrine bağlı olarak. İlerleyen dönemde festival ekibinin planlarına ilişkin yeni kararlarla açıklamalar yapması bekleniyor.

Yorumlar