2040 Film Afişi

2040 Filmi Eleştirisi

Her şeyin bugüne dayalı olduğu bir hayal kurma egzersizi: 2040 Film Eleştirisi

Aynı evin içinde bambaşka beslenen aile bireyleri olduğumuzu fark ettiren That Sugar Film (2015) ile adını duyuran Damon Gameau, bu kez yine karşımıza bireyden başlayarak tüm toplumun erişmesi gereken bir bilinç noktasında çıkıyor. Kızı Velvet’in 20 yıl sonra karşılaşacağı dünya konusunda endişeleri olan Damon, Velvet için farklı bir gelecek hayali kuruyor. İnsanın tabiat sömürüsünü alışılmış belgesellerin aksine distopya değil ütopya olarak ele aldığı ve oynadığı belgeselin senaristliğini ve yönetmenliğini kendisi üstleniyor.

Gelecekle ilgili tahminlerimizi düşündüğümüzde şuan neredeyse hepsinin olumsuz olduğunun farkındasınızdır. Haberleri, sosyal medyayı ne zaman açarsanız, çevrenin geleceği hakkında korkunç bir haber var.Damon ise kendisine sunulanın daha fazlasını istiyor. Kızı için bambaşka bir gelecek. O bir baba ve bambaşka bir öykünün daha var olabileceğine inanıyor. Sorunların çözümüne odaklandığımız bir öykünün.

Damon, “Belli çözümler bugünden itibaren uygulanmaya başlasa 2040 nasıl olurdu?” sorusuyla bir yolculuğa çıkıyor. Tek kuralı var: O da Velvet için gerçeğe dayalı olamayacak bir şey düşlememek. İlk adımı: Kızıyla aynı yaşlarda, Dünya’nın dört bir yanında yaşayan fakat farklı fırsatlara sahip olan çocuklarla buluşmak oluyor. Bu hamlesinde kadın hakları aktivisti Malala Yusufzay’ın “Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem dünyayı değiştirebilir.” sözünden ilham alan Damon, Avustralya’dan çıktığı bu yolda, her çocuk için aynı soruyu soruyor. “Gelecekte neyi, nasıl görmek istersiniz?” Cevapların birisi çok özel. “Dünyaya saygılı olsanız yeter.”

İkinci durak ise Bangladeş. Dünya’yı kurtarma çözümlerinden biri: Tüketilen yerde üretilen enerji. Güneş enerjisi sistemi üzerine çalışıyor, verimli ve yerel enerjiye sahip olan ülkelerin kendi iklimsel problemlerine nasıl daha iyi direnebildiğini, sistemin gelişmekte olan ülkelerdeki yankılarını ve halkın ekonomik açıdan eşitlenirken Dünya’ya yapılan iyiliğin boyutundan bahsediyor.

Üçüncü problem olarak karşımıza arabalardaki karbon salınımı çıkıyor. Belgeselin verdiği bilgiye göre bugün sadece ABD’de binek araçlar karbon salınımının %20sini oluşturuyor. Damon’ın ise 2040 için, akıl sağlığımıza ve çevremize daha yararlı bir çözüm yolu var. Olası çözümü; araç sahibi olma kavramını isteğe bağlı kiralanacak sürücüsüz araçlarla değiştirmek. Tıpkı DVD, CD satın almak yerine Netflix, Spotify’ı tercih ettiğimiz bugünler gibi özel araçların da yerini kiralanmış araca bırakması. Böylece kendi aracına sahip olmaktansa sürücüsüz elektrikli arabayı tercih etmek 4 kat daha ucuz olacak ve şuan günün %96 sında park halinde kullanılmayı bekleyen araçlar boş yatırım olmaktan çıkacak. Dolayısıyla otoparklar yerini yeşil parklara bırakacak. Kullanılmayan petrol yatakları büyüleyici bir şekilde gelişecek.

Damon, sonraki adımlarda kimyasal ilaç kullanımı ve fosil yakıt ve plastik tüketimi üzerinde de duruyor. Son 50 yıldır düzenin sığır- koyun gibi hayvanları gerçek beslenme şeklinden uzaklaştırıp yanlış evrilttiğini savunan Damon, bu sebepten dolayı doğadaki hayvanların birçoğunun “hasta” olduğunu türlü belgelerle kanıtlıyor. Karbonu toprağa geri göndermenin öneminden, bize bu noktaya kadar çok yardımcı olan plastiğin artık bizi öldürdüğünden, başımızı sokmak istemediğimiz için göremediğimiz okyanusun altındaki gerçeklikten ve dünyayı yaşatmak için belki de herkesin en çok şaşıracağı çözüm yolundan: Kız çocuklarının eğitimde fırsat eşitliği kazanmasından söz ediyor. Dünyayı kurtarmanın da yolu, kızları okutmaktan geçiyor. “Kız çocuklarını olmak istedikleri kişiye doğru motive et, karşılığında inanılmaz faydalar elde et.” 

2040; her sorunun çözümüne akılcı yaklaşılan ve insanın sıkı sıkıya kapadığı gözünü açan, verdiği her detayın “Bunları biliyor muydunuz?” hayranlığı taşıyan; gerçeğin, kurgunun, animasyonun, gözlemin iç içe geçtiği, son derece akıcı, harekete geçirici bir belgesel. Her şeyin bugüne dayalı olduğu bir hayal kurma egzersizi. Şuan baskın olan medya diskurunu aşınca baktığımız her yerde göreceğimiz umut ışığı. Etki yaratmaya başlama kararının “eğitim” basamağı. Anlamlı bir değişim için muazzam bir başlangıç. Öğreti. 2040, tam da bugünden başlıyor. Sesleniyor: Başarabiliriz, başarabilirsin Dünya!

Yorumlar