24. Saraybosna Film Festivali Başladı!

24. Saraybosna Film Festivali Başladı!

Bosna Savaşı'nın izlerini silmeyi ve Saraybosna'da sinemayı yeniden güçlendirmeyi amaçlayan Saraybosna Film Festivali'nin 24.sü 10 Ağustos günü başladı.

 Festivalin açılış filmi ise Oscar ödüllü yönetmen Pawel Pawlikowski'nin Soğuk Savaş isimli filmi oldu.

NURİ BİLGE CEYLAN'A ONUR ÖDÜLÜ

24. Saraybosna Film Festivali'nin açılış seramonisi sırasında Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a "Honorary Heart of Sarajevo" isimli onur ödülü takdim edildi. Festivalde Nuri Bilge Ceylan'ın sinema sanatına verdiği eşsiz katkıdan özellikle bahsedildi. Nuri Bilge Ceylan teşekkür konuşmasında; "Bu benim için büyük bir onur. Bu ödülü bütün kalbimle kabul ediyorum." dedi.

TÜRKİYE'DEN REKOR SAYIDA FİLM KATILIYOR

24. Saraybosna Film Festivali kapsamında 17 Ağustos'a kadar 56 ülkeden 266 film gösterilecek. Türkiye'den gösterilen ilk film ödül töreni esnasında Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" filmi olurken ülkemizden rekor sayıda katılım olacak. Nuri Bilge Ceylan'ın onur konuğu olduğu "Türkiye Sinemaskop" isimli sergi ile birlikte Ceylan'ın bütün filmleri gösterilecek. Ayrıca Osman Nail Doğan'ın ilk uzun metraj filmi olan "Güvercin Hırsızları" hem dünya promiyerini yapacak hem de ana kategoride yarışacak. 
 
Bosna Hersek-Türkiye ortak yapımı olan, yönetmenliğini Aida Begiç'in üstlendiği ve Suriyeli yetimlerin dramını anlatan "Bırakma Beni" adlı film de festivalde gösterilecek.
 
"Belgesel" kategorisinde yönetmen Didem Pekün'ün "Araf" isimli belgeseli, "Kısa Film" dalında ise Gökçe Erdem'in yönetmenliğini yaptığı "Titanyum" adlı film yarışıyor.  

Pawel Pawlikowski Kimdir?

Pawel Pawlikowski, 60 yaşında Polonyalı yönetmendir. 2013 senesinde çektiği ve BAFTA Ödülü'nü kazandığı Ida isimli filmi ile 2015 senesinde En İyi Yabancı Dilde Film Oscarı'nı da kazanmıştır. Festivalin açılışını yapan Soğuk Savaş (Zimna Wojna) filmi yönetmenin 5 yıllık bir aranın ardından geri dönüş filmi niteliğindedir ve dünya promiyerini 2018 Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirmiştir.
Soğuk Savaş

Soğuk Savaş

Vizyon Tarihi: 21 Aralık 2018
Tür:
Yönetmen:

Yorumlar