297 Belgesel Artık İnternette Ücretsiz

297 Belgesel Artık İnternette Ücretsiz

Corona Virüsü Nedeniyle Amsterdam Belgesel Film Festivali, Festival Tarihinden 297 Filmi Ücretsiz Olarak Seyirciye Sunuyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle birçok sanat etkinliği, festival ve film gösterimleri iptal edilirken, sinema salonları kapatılırken Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) insanların evlerine kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde, 297 filmi ücretsiz olarak yayınlıyor. 1986 yılından itibaren düzenlenen Amsterdam Belgesel Film Festivalinin internet sitesinde ücretsiz olarak sunduğu online seçkide, hem Ana Yarışma’dan hem de yan seçkilerden belgesel filmler bulunuyor.Bu belgesel filmleri arasında festivalde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen  Ukrainian Sheriffs yapımının yanı sıra Türkiye’den de iki yapım yer alıyor: İki Dil Bir Bavul (2008) ve Son Mevsim: Şavaklar (2008).

Birçok Film Stüdyosu Ücretsiz Film Yayınlayacak

Amsterdam Belgesel Film Festivalinin yanı sıra film stüdyoları ve festivaller de benzer bir uygulamaya geçti.

Universal, Warner Bros., Disney gibi stüdyolar filmlerinin VOD ve dijital platformlarda yayınlanma tarihlerini öne çekerken, Filmmor ve Documentarist gibi festivaller de online gösterimler ile sinemaseverleri salgın nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldıkları bu dönemde ilgi çekici filmlerle buluşturdu.

Amsterdam Belgesel Film Festivali'nin 297 Filmini Nasıl İzlersiniz?

Amsterdam Belgesel Film Festivalinin sunduğu 297 yapım,  Corona günlerinde biz sinemaseverlerin zamanlarını daha iyi değerlendirmelerine katkı sağlayacağına kuşku yok. 297 yanımdan oluşan seçkiye, Amsterdam Belgesel Film Festivalinin internet sitesinden ulaşmak mümkün.

Yorumlar