3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı

3. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı

Bu sene üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali 4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek.

Bu sene festival, Yunus Emre anısına düzenleniyor. Başvurulara ilişkin şartlara ve detaylı bilgilere www.dostlukfilmfestivali.com ile www.amityfilmfestival.com web siteleri üzerinden ulaşılabiliyor. Aynı zamanda festival kapsamında düzenlenen yarışmaya festivalin kendi web sitesinden ya da Filmfreeway isimli uluslararası sinema platformu üzerinden başvuru yapılabilecek.  Başvurular 5 Ekime kadar devam edecek.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Hakkında

Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan festivale, geçtiğimiz yıllardan dünyanın birçok farklı ülkesinden 1500'e yakın başvuru yapılmıştı. Uluslararası çapta büyük ilgi gören festival T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü önderliğinde çeşitli sinema platformları ve birçok kurumun işbirliği ile düzenleniyor. İnsan ve evren arasındaki ilişkiyi dostluk teması ile inceleyen filmler, 4-5-6 Aralık 2020 tarihinde festival kapsamında gösterime çıkacak. Festivalde Kırk Yıllık Hatır, Panorama ve Uzun Metraj Seçkileri oluşturulacak, yarışmalar, konferanslar, söyleşiler ve atölyeler düzenlenecek. Festival, bu sene şair Yunus Emre adına düzenleniyor. Yunus Emre'nin evrensellik taşıyan dostluk ve kardeşlik temalı şiirleri, festivalin ana temasıyla büyük bir uyum içerisinde.

Festival Direktörlüğünü yönetmen Faysal Soysal üstleniyor. Festivalin genel koordinatörü ise Mehmet Lütfi Şen olarak belirlendi. Festivalde kısa filmler arasından birinci, ikinci ve üçüncü belirlenecek ve ödülleri takdim edilecek. Ayrıca Türkiye'den bir kısa film yönetmenine, bir sonraki filmine destek olması için "Yunus Emre Dostluk Teknik Destek Ödülü" verilecek. Ayrıca festivalde bir film de "Kızılay Dostluk Ödülü"ne layık görülecek.

Yorumlar