39. İstanbul Film Festivali'nde Konuk Alfred Hitchcock

39. İstanbul Film Festivali'nde Konuk Alfred Hitchcock

39. İstanbul Film Festivali’nin Özel Konuğu Alfred Hitchcock Olacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ve şehrin en önemli sinema olayı olarak kabul edilen İstanbul Film Festivali bu sene 10-21 Nisan tarihleri arasında 39. kez düzenlenecek. Festivale 3 ay kala bu yılki özel konuk da açıklanmış oldu. Her yıl özel bir sebebe dayanarak bir yönetmeni seçip onun filmlerini gösteren İstanbul Film Festivali’nin bu seneki konuğu Alfred Hitchcock olacak.

Bergman ve Kubrick’in Ardından Sıra Hitchcock’ta

İstanbul Film Festivali’nde bir önceki yıl 100. yaşına denk geldiği için özel konuk Ingmar Bergman olmuştu. Geçtiğimiz yıl ise dünya tarihinin en tanınan yönetmenlerinden Stanley Kubrick tema olmuş ve birçok Kubrick filmi gösterilmişti. Bu yıl da İstanbul Film Festivali kapsamında beyazperde Alfred Hitchcock’a kalıyor. Ölümünün 40. yılında gerilim ve cinayet filmleri ustası Hitchcock’un tam 15 filmi gösterilecek. 

Alfred Hitchcock Filmlerinin Yenilenmiş Kopyaları Gösterilecek

39. İstanbul Film Festivali’nde Alfred Hitchcock’un renkli dünyasına açılacak kapıda yönettiği 15 başyapıtın tamamı gösterilecek. Üstelik filmlerin özel olarak yenilenmiş versiyonları getirtilip izletilecek.

Yorumlar