5 Kusursuz Sayıdır Film Afişi

5 Kusursuz Sayıdır Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

Çizgi roman sanatçısı Igor Tuveri'nin ilk filmi 5 Kusursuz Sayıdır...

İtalyan çizgi roman sanatçısı Igor Tuveri’nin,2002 yılında yayımlanan çizgi romanından uyarladığı ve ilk yönetmenlik deneyimi olan 5 È Il Numero Perfetto, 39. İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleriyle bizlerle buluştu. 

70’lerin Napoli’sinde geçen film, eski bir mafya tetikçisi olan Peppino Lo Cicero’nun oğlunun öldürülmesi ve ardından Peppino’nun intikam için mafya babalarına savaş açmasını konu ediniyor.

Gangster türünün şahı şüphesiz ki The Godfather’dır. The Godfather sadece türünün değil, tarihin en iyi filmlerinden biridir. Sinematografisi, oyunculukları, müzikleri... Film hem başarı hem de tarz olarak The Godfather’la benzeşmiyor. Dolayısıyla İtalyan bir gangster filmi olmasına aldanıp büyük beklentiler içerisine girmeyin. Aksi takdirde hayal kırıklığı yaşamanız kaçınılmaz. Çizgi romandan uyarlanması da etkili olacak ki film ciddi bir gangster filminin aksine, eğlenceli bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Bizleri Napoli’nin sokaklarında gezintiye çıkaran 5 È Il Numero Perfetto, Venedik Film Festivali’nde sinematografisiyle övgü topladı. Yönetmenin kara film atmosferiyle yarattığı kompozisyonlar çarpıcı estetik özellikleriyle son derece başarılı.

Filmin IMDB’deki kullanıcı puanı oldukça düşük. Bunun filme haksızlık olduğunu düşünüyorum. Fakat kullanıcıları da anlayabiliyorum. Çünkü bağımsız sinema dendiğinde insanların aklına ağır bir tempoya sahip, metaforlar içeren ve sanat kaygısı yüksek filmler geliyor. Bu düşüncenin sebebiyse bağımsız sinema ürünü güçlü sanat filmlerinin varlığı ve yakaladıkları başarı. Ancak bağımsız sinema aslında düşük bütçeli yapımların sınıflandırılmasında kullanılan genel bir tabir. Bu yüzden bağımsız bir film aksiyon filmi de olabilir, dram da komedi de. İşte 5 È Il Numero Perfetto da bağımsız sinemanın tam kapsamı içinde kalan, oldukça sürükleyici, izlenesi bir film. 

Filmin başrolünde Il divo ve La grande bellezza filmlerinden de tanıyacağımız Toni Servillo yer alıyor. Özellikle son dönem İtalyan sineması için önemli bir aktör olan Servillo, güçlü oyunculuğu ve etkileyici ses tonuyla filmde başarılı bir performans sergiliyor. Servillo’nun varlığı da filmi ayrıca cazip kılıyor.

Bazen bizim gerçeklerimizle filmin kendi gerçekliği örtüşmez. Bu da kimi izleyicilerin filmi izlerken ki motivasyonlarını kaybetmelerine sebep olur. Halbuki bir filmin kendi içinde, yapısına bağlı bir gerçekliği vardır ve bu gerçeklikle örtüştüğü sürece, bizim gerçeğimizle örtüşmek gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu filmde de Peppino gibi yaşlı birinin, aşağı yukarı kendisiyle yaşıt bir arkadaşıyla birlikte bir orduyu yok etmeleri, bunu yalnızca iki tabancayla yapmaları ve bir de mermilerinin hiç bitmemesi gibi çok da akla yatkın olmayan ayrıntılar mevcut. Fakat film kendi içinde tutarlı ve bu gibi detaylar izlerken rahatsız etmiyor.

Igor Tuveri ilk filmiyle izleyicilerine eğlenceli sahneler, güzel müzikler ve İtalyan sokaklarından güzel sahneler izleme fırsatı sunuyor.

Keyifli seyirler.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.