56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Sansür Krizi Sürüyor

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Sansür Krizi Sürüyor

Tarihleri belli olan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde sansür gerginliği sürüyor.

Türkiye’nin en köklü film festivali olan ve bu yıl 56. kez düzenlenecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali son yıllarda birçok krizle gündemde. Eski ismine ve rengine kavuşan festivaldeki 2014 sansür tartışmaları henüz sona ermiş değil. Üstelik tarihleri belli olan festivalin danışmanları da tartışma konusu haline geldi.

 

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Neler Olmuştu?

Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ismi 2015 senesinde belediye tarafından Uluslararası Antalya Film Festivali olarak değiştirilmişti. Ayrıca festivalin iki ana dalından birisi olan Ulusal Yarışma devreden çıkarılmıştı. Festival 4 sene boyunca bu şekilde devam ettikten sonra değişen belediye ile birlikte festivalin adı tekrardan Altın Portakal Film Festivali oldu. 4 sene önce rengi karartılan heykelcik yeniden eski haline getirildi ve Ulusal Yarışma yuvasına döndü. Ancak eski dönemden kalma krizler hala çözülemedi.
 

Belgesele Sansür Ve Festivalin Tartışmalı Danışmanları

2014 senesindeki festivalde Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek isimli belgesel filmin sansürlendiği iddia edilmişti. Bu belgeselin ve 2014 senesindeki diğer filmlerin itibarlarının iadesi talep ediliyor. Ayrıca SİYAD (Sinema Yazarları Derneği); konunun muhatabı olan belediyeden samimi bir özür ve düzeltme bekliyor. Festival yapı değiştirse de 2019 danışmanları olarak açıklanan Hülya Uçansu ve Reis Çelik de tepki çekmişti. Hülya Uçansu’nun sansürlü dönemde komitede olması onu tepkilerin merkezi yaptı. Reis Çelik de sansürün varlığını açıklayan ve sürecin hatalı idare edildiğini belirten bir açıklama yapmıştı.
 

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ne Zaman?

Eski adına ve heykelciğine kavuşan; Ulusal Yarışma’nın yuvasına döndüğü ve heyecanla beklenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali; 26 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.
 

Yorumlar