6. Uluslararası Sessiz Sinema Günleri Dolu Dolu Geliyor

6. Uluslararası Sessiz Sinema Günleri Dolu Dolu Geliyor

6. Uluslararası Sessiz Sinema Günleri kapsamında arşivdeki filmler ilk kez gösterilecek.

Düzenlenmeye başladığı günden bu yana oldukça ilgi çeken ve gerek Türkiye Cumhuriyeti gerekse dünya sinemasının ilkel dönemlerinden oldukça değerli eserlerin gösterime sunulduğu Uluslararası Sessiz Sinema Günleri; 4-8 Aralık tarihleri arasında 6. kez düzenlenecek. Etkinliğin bu yılına Osmanlı döneminden kalma tarihi belge niteliğinde görüntü ve filmler damga vuracak. Dünyanın çeşitli arşivlerinden toplanan birçok görüntü ilk kez izleyici karşısına çıkacak. 

Muhsin Ertuğrul'un Kayıp Filmi Gösterilecek

Akbank Sanat Merkezi, Fransız Enstitüsü, Kadıköy Sineması ve Bina'da gösterimleri gerçekleştirilecek Osmanlı İmparatorluğu'ndan Görüntüler bölümünde Muhsin Ertuğrul'un bugüne dek kayıp zannedilen 1927 yapımı Tamilla filmi de gösterimde olacak.

Tarihi Görüntüler İzleyici İle Buluşuyor

6. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri kapsamında birçok tarihi görüntü ilk kez izleyici ile buluşacak. Bu görüntüler arasında Kongre Kütüphanesi arşivinden alınan eski İstanbul görüntüleri en merak edilenler durumunda. Görüntüler arasında 1915 tarihli bir boğaz turu ve 1921 tarihinden Boğaziçi Üniversitesi'nin görüntüleri var. 1918 tarihli Denizcinin Hazinesi isimli Macar filmi de gösterime sunulacak.

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri aracılığı ile başlayan bu ve buna benzer projeler kapsamında ülkemizde bütün film arşivlerinin ulaşılabilir olması dileğiyle...

Yorumlar