71. Cannes Film Festivali Başladı!

71. Cannes Film Festivali Başladı!

71.’si düzenlenen Cannes Film Festivali özçekim yasağı ve cinsel tacize karşı acil arama numarası gibi çok sayıda yenilikle başladı.

Fransa’nın Cannes kentinde bu sene 71.’si düzenlenen Cannes Film Festivali özçekim yasağı ve cinsel tacize karşı acil arama numarası gibi çok sayıda yenilikle başladı. 8- 19 Mayıs arasında gerçekleşecek olan festivalde Javier Bardem ve Penelope Cruz’ un başrollerini paylaştığı, yönetmenliğini Ashgar Farhadi’nin üstlendiği “Everybody Knows” filmininde galası yapıldı. Festivale bu sene sinema dünyasında ortaya çıkan cinsel taciz iddiaları sonrası festival yönetiminin katılımcılara yönelik acil yardım hattı devreye sokması ve özçekim yasağı gibi yenilikler damgasını vurdu. Avustralyalı aktris Cate Blanchett'in başkanlık yaptığı festival jürisinde bu yıl 4'ü kadın 8 üye den oluşuyor. 21 filmin Altın Palmiye için yarışacağı festivale 4 bin gazeteci ve 80 bine yakın sinemaseverin katılmasının beklendiği açıklandı. Ödül töreni 19 Mayıs'ta düzenlenecek. Festivaldeki en önemli olaylardan bir tanesi ise  Nuri Bilge Ceylan’ ın Ahlat Ağacı filmininde programda yer alması oldu. Nuri Bilge Ceylan ve filmin oyuncularının katılımıyla 18 Mayıs'ta saat 18.30'da Palais de Festival'de yapılacak.Doğu Demirkol ve Murat Cemcir'in başrolde yer aldığı filmde, Ahmet Rıfat Şungar, Hazar Ergüçlü, Tamer Levent, Kadir Çermikli, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu da bu isimlere eşlik ediyor. Uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu edinen "Ahlat Ağacı" filmi, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor. Senaryosunu Akın Aksu, Ebru Ceylan ve Nuri Bilge Ceylan'ın yazdığı filmin görüntü yönetmenliğini ise Ceylan'ın pek çok filminde birlikte çalıştığı Gökhan Tiryaki üstleniyor.

Avrupa Film Pazarı'ndaki Türkiye standının organizasyonu ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneğine verildi.Türkiye standında, Türk sineması ve ülke hakkında bilgi almak isteyen yapımcı, yönetmen, dağıtımcı, festival yöneticisi, sinema işletmecisi, uluslararası sinema kuruluşlarının temsilcileri ve sinema yazarlarına yönelik çeşitli toplantılar da yapılacak.

 

 

Yorumlar