77. Venedik Film Festivali Fiziki Olarak Gerçekleşecek

77. Venedik Film Festivali Fiziki Olarak Gerçekleşecek

Bu sene 77.si düzenlenecek olan Venedik Film Festivali hakkında detaylar belli oldu.

Coronavirüs salgını nedeniyle başta Oscar ve Cannes olmak üzere birçok festival ve sanat etkinliği ertelenmiş veya dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilmesine karar verilmişti. Bazı festivaller ise online gösterimler düzenleyerek, seçkilerinde yer verdikleri filmlerin seyircileri ile buluşmalarını sağladı. Ancak ilkbahar-yaz döneminde gerçekleşmesi planlanan hiçbir festival hayata geçirilmezken Venedik Film Festivalinin fiziki olarak düzenlenmesine karar verildi.

77. Venedik Film Festivali 2-12 Eylül Tarihleri Arasında Düzenlenecek

Festival, Eylül ayında fiziksel bir şekilde gerçekleştirilecek. Önceki yıllarda olduğu gibi bu sene yine uluslararası bir film seçkisi hazırlanacak. Fiziksel olarak gerçekleştirilecek festivalde, sanat dünyasının ünlü isimleri kırmızı halıda yürüyecek ve hazırlanan uluslararası film seçkisinden gösterimler gerçekleşecek. Salgının bir nebze de olsa kontrol altına alınması ve normalleşme adımlarının atılması, festival yönetiminin bu kararı almasında büyük etken. Bu kararla beraber festival sürecinin sosyal mesafe ve izolasyon kuralları çerçevesinde çeşitli sağlık tedbirleri ile gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

77. Venedik Film Festivalinin Resmi Seçkisi’nin online bir basın toplantısı ile 28 Temmuz Salı günü duyurulması planlanıyor.  

Venedik Festivali İçin Yönetimden Yeni Kararlar

Şu anda devletin aldığı kararlar doğrultusunda İtalya’daki film gösterimlerinde en fazla 200 kişi bir arada bulunabiliyor. Ancak Venedik Valisi Luca Zaia, festivale özel bir düzenlemenin yapılabileceğini açıkladı. Festival 1100 kişilik bir kapasiteye sahip olan Sala Grande’de düzenlenecek. Valiliğin, tedbirleri esnetmesi ile salona kaç kişinin kabul edileceği henüz açıklanmadı. Venedik Film Festivali için sadece festival ekibi değil, dünyanın dört bir yanından sinema dünyasının ünlü isimlerini ağırlayacak olan oteller de kollarını sıvadı.

Yorumlar