ABD’de 15 Temmuz’da Sinema Salonları Açılıyor

ABD’de 15 Temmuz’da Sinema Salonları Açılıyor

ABD’nin en büyük sinema zinciri olan AMC Theatres, 15 Temmuz 2020 tarihinde sinema salonlarını açacağını duyurdu.

Coronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz Mart ayından bu yana, dünyanın dört bir yanında sinema salonları kapatılmıştı. Bu kapatılma kararı, birçok filmin vizyon tarihinin ertelenmesine neden olmuştu. Ancak normalleşme adımları ile hem çekimleri durdurulan setler kurulmaya başlandı hem de sinema salonları için açılış tarihleri belirlendi. Dünyanın birçok yerinde sinema salonları bulunan AMC Theatres, 15 Temmuz’da Amerika’daki salonlarının büyük bir kısmını açacağını açıkladı. Amerika’da salgın henüz tam anlamıyla kontrol altına alınmış olmasa da gerekli tedbirler alınarak sinema salonlarının açılmasına karar verildi. AMC Theatres Zincirine ait 40 salon 15 Temmuz’da açılırken, kalan 150 salonun 24 Temmuz tarihine kadar açılması bekleniyor. Salgın nedeniyle uzun süre salonları kapalı kalan AMC Theatres, iflasın eşiğindeyken, salonlarının yeniden açılması ile hizmet vermeye devam edip edemeyeceğini, sinema salonlarına olan talep düzeyi belirleyecek. 

Sinema Salonlarında Koronavirüs Tedbirleri

AMC Theatres, ilk etapta sinema salonlarında %30 kapasiteyle izleyici olacağını açıkladı. İlerleyen dönemde bu oran %40’a yükseltilecek. Amerika’nın resmi tatili 7 Eylül Labor Day’de ise üçüncü etaba geçilerek salonların %50 kapasiteyle seyirci almasına izin verilecek. 

Koronavirüs Sonrası Süreçte Sinema Seyirci Sayısı Nasıl Olacak?

Özellikle vizyon tarihi Temmuz ayına ertelenmiş olan Tenet ve Mulan filmlerinin, tekrar ertelenme ihtimallerinin artık çok zayıf olduğu söylenebilir. AMC Theatres sinema salonlarının 15 Temmuz’da açılmasından sonra önce 24 Temmuz 2020 tarihinde Disney’in yeni live-action projesi Mulan vizyona girecek. Daha sonra ise yönetmenliğini Christopher Nolan’ın üstlendiği Tenet 31 Temmuz 2020 tarihinde vizyonda olacak.

Yorumlar