Afife Jale'nin Hayatı Film Oluyor

Afife Jale'nin Hayatı Film Oluyor

Afife Jale'nin hayatının anlatılacağı bir film için hazırlıklara başlandı.

Türk tarihinde sahneye çıkan ilk Müslüman kadın oyuncu olan Afife Jale'nin hayatının filme taşınacağı resmi olarak açıklandı. Tiyatro sanatının öncülerinden olan Afife Jale adına her sene Afife Jale Tiyatro Ödülleri düzenleniyordu. Afife Jale'nin tiyatro başarısı bu sefer beyazperdede anlatılacak. Afife Jale'yi Özge Özpirinçci veya Serenay Sarıkaya'nın canlandırması isteniyor.

Özge Özpirinçci mi, Serenay Sarıkaya mı?

Afife Jale'yi anlatacak biyografik filmin yönetmen koltuğunda Emir Khalilzadeh'nin oturmasına karar verildi. Yönetmen Emir Khalilzadeh; Adanış: Kutsal Kavga, Eski Sevgili, Müthiş Bir Film gibi yapımlarla tanınıyor. Başrol için Özge Özpirinçci ve Serenay Sarıkaya konuşulurken henüz başrolün kim olacağına karar verilmedi. Filmin başrol oyuncusu netleştikten sonra çekimlere yaz ayları içerisinde başlanması planlanıyor. Özge Özpirinçci en son "Kadın" dizisi ve "Biz Böyleyiz" filmi ile seyirci karşısına çıkmıştı. Serenay Sarıkaya ise en son "Fi" dizisinde Duru karakterine hayat vermişti. Filmin oyuncu kadrosunda aynı zamanda Mert Fırat, Aslı Bekiroğlu, Selim Bayraktar, İdil Fırat, Ulviye Karaca gibi ünlü isimler yer alıyor. Mert Fırat, Afife Jale'nin eşi Selahattin Pınar'a hayat verecek.

Afife Jale Kimdir?

Türk tiyatrosunun ilk Müslüman kadın oyuncu unvanını taşıyan Afife Jale 1902 doğumludur. "Jale" takma ismini kullanarak ilk kez Hüseyin Suat'ın "Yamalar" isimli tiyatro oyunu ile sahneye çıkmıştır. 1941 yılında yaşamını yitiren Afife Jale, Türk tiyatrosunun önemli isimleri arasında yer almaktadır.

Yorumlar