After Life Dizi Afişi

After Life Dizi Eleştirisi

Sevilen dizi After Life'ın ikinci sezonunun ardından dizi hakkındaki Cinedb eleştirisi sizlerle.Stand-up gösterilerindeki sarkastik çıkışları ve kara mizah yeteneği ile adından söz ettiren Ricky Gervais’i tanımayan kalmışsa da geçtiğimiz Altın Küre Ödülleri'nde yaptığı konuşmaya mutlaka denk gelmişlerdir. Bu konuşmada tüm işlerinin temelinde duran kendi yaşam felsefesini biraz alaycı biçimde aktaran Gervais’in benim için çok özel olan bir üretimi oldu After Life. Netflix’te yayınlanan dizinin ikinci sezonu çok kısa bir süre önce seyircisi ile buluşmuşken bu iş üzerine naçizane yorumlarımızı siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. 


Dizinin yaratıcısı ve yönetmeni olan Ricky Gervais, başrole de bizzat hayat veriyor. Esasında oldukça basit bir konusu var. Karısını kanserden kaybetmiş olan Tony isminde bir adamın çok sevdiği hayat arkadaşının yokluğunda depresyona gömülüşü ve intihar etmeyi denemesi ilk sezonun konusu idi. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan yeni sezon bölümlerinde ise yine alışıldık konu üzerinden hikaye ilerlerken; yavaş adımlarla Tony’nin hayata tutunma çabalarına tanık olduk. 


İzlediğimiz karakterlerin son derece hayatın içinden tiplemeler olması, verilmek istenen mesajın açık ve net bir biçimde dile getirilmesi ve süslü sinematografiden uzak; akıcı, gerçekçi ve rasyonel anlatı üslubu diziyi sevmemizin sebeplerinden.


Ricky Gervais’in bir diğer işi Derek’te de benzerini gördüğümüz bir ahlak anlayışı ve bu anlayışı oldukça naif biçimde öğütleyen bir yapısı da var After Life’ın. İki dizide de başrolü canlandıran Gervais, iki işte de kendi mizacı ve kemiksiz dili ile yer alıyor demek doğru olur. Dobra olmanın insanların canını yaktığı ve kişiyi yalnızlaştırdığı düşüncesine sonuna kadar karşı çıkmak amacı çok net bir biçimde seziliyor. “Yalanın İcadı” filminde de bu tavrı görmek mümkün ve tabii aynı şekilde “Humanity” de bundan doğmuş. 


O halde nasıl oldu da After Life bir “kamu spotu” veya bir boş öğüt olarak görülmedi? Buradaki anahtar komediden başka bir şey değildir. Mizahın yumuşatıcı etkisinin en sert eleştiri veya nasihati bile yenilir yutulur kıldığından şüphe edemeyiz sanıyorum. 


Sözün özü; karantina günlerinde yana döne, izleyecek dizi arayanlar için harika bir seçenek After Life. 


Sağlık ve İyilik dileklerimle.   

Yorumlar