Akademi Başkanından Türk Sineması Ve Nuri Bilge Ceylan Açıklaması

Akademi Başkanından Türk Sineması Ve Nuri Bilge Ceylan Açıklaması

Oscar Akademi Başkanı; Nuri Bilge Ceylan hayranı olduğunu açıkladı.

Dünyanın en prestijli sinema ödülleri kabul edilen Oscar Ödülleri’ninin kazananlarını belirleyen binlerce üyeli saygın kuruluş Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin mevcut başkanı John Bailey ve kurguculuk yapan, E.T. filminin de kurgusunu yapmış olan eşi Carol Littleton; Kapadokya’yı ziyaret etti. Peribacalarını ve müzeleri gezen ikili Türk sineması hakkında önemli açıklamalar yaptı.

“Türk Sinemasını Yeterince Bilmiyorum”

Akademi Başkanı John Bailey; Oscar’a aday adayı olan filmler hariç Türk filmlerini pek izleyemediğini belirterek izlediği filmler arasında Nuri Bilge Ceylan’a hayran olduğunu söyledi. Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da ve Kış Uykusu filmlerini çektiği Kapadokya bölgesinde tatil yapmanın onu çok mutlu ettiğini söyleyen Bailey; Türk yönetmenler hakkında kitaplar satın aldıklarını ekledi.
 

Türk Filmlerini Los Angeles’ta Tanıtın

Türk filmlerinin Amerika’da yeterince tanınmadığından yakınan Akademi Başkanı Bailey: “Almanlar ve Fransızlar kendi dillerindeki filmler için Amerika’da çok geniş çaplı tanıtımlar yapıyorlar, siz de kendi Türk filmleri festivalinizi yapmalısınız” dedi. Sadece Netflix’e yapımlar yüklemek ve hazırlamakla Amerika’da keşfedilmenin çok zor olduğunu belirten Bailey’in açıklamalarına katılan eşi Littleton; Türk sinemasını yeterince tanımadığını ancak bir Rönesans döneminde olduğunu bildiğini söyledi.
 

Yorumlar