Akademi'ye Davet Edilen Ünlüler Belli Oldu

Akademi'ye Davet Edilen Ünlüler Belli Oldu

Oscar akademisi aralarında tanıdık isimlerin de bulunduğu 842 yeni üyeye davetiye yolladı.

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences yani diğer deyişle Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi diye bildiğimiz Oscar Ödülleri’nin dağıtıcısı olan akademi bu ay 842 yeni üyeye davetiye yolladı. Üyelerin verdiği oylarla Oscar Ödülleri’ni dağıtan akademinin davet ettiği herkes daveti kabul ederse -ki bu, bu zamana kadar hiç olmadı- toplam üye sayısı 9.000 kişiye ulaşmış olacak.

 

Akademinin Çeşitlilik Hedeflerine Ulaşılıyor

2016 senesinde Akademi üyeleri arasında çok fazla erkek ve beyaz olduğundan dolayı #OscarsSoWhite adı altında bir kampanya başlatılmış ve çeşitliliğin artırılması talep edilmişti. Bu ay gönderilen davetiyelerin istatistiklerine baktığımızda bu amaca ulaşılmaya çalışıldığı gözüküyor. Davet edilen üyelerin %50’sini kadınlar oluşturuyor. Bu durumda toplam üyeler arasındaki kadın oranı %25’den, %32’ye yükselecek. Ayrıca davet edilenlerin %29’u siyahi ünlüler. Bu da toplam oranı %16’ya yükseltecek. Davet edilenler arasında 30 yaşın altında da birçok kişi var.

10 Dalda Kadın Adayların Sayısı Daha Fazla

Daha önce Oscar kazanmış 21 ve aday gösterilmiş 82 kişinin de davet edildiği ayda; 10 dalda kadın davetli sayısı erkek davetli sayısını geçti. Davet edilen kişiler arasında Jamie Bell, Adele, Lady Gaga, Tom Holland, Claire Foy, Sterling K. Brown, Winston Duke, Elisabeth Moss, Alexander Skarsgard gibi isimler yer alıyor.
 

Yorumlar