Aladdin Film Afişi

Aladdin Filmi Eleştirisi

Aladdin; Guy Ritchie yönetmenliğinde vizyona girdi.

1992 senesinde hayatımıza giren ve 2 Oscar ödülü kazanan; Ron Clements ve John Musker’in yönettiği animasyon/çizgi film Aladdin’in birebir aynı hikayesinin film uyarlaması 2019 model Aladdin; Guy Ritchie yönetmenliğinde vizyona girdi.
Bin yıllık 1001 Gece Masalları’nın en unutulmazlarından olan Aladdin; 1992 senesinde sinemaya girdiğinde sinema tarihinin de en unutulmaz animasyon yapımları arasına girmeye başarmıştı. Devam eden yıllarda birçok animasyon uyarlaması yapılan film nihayet günümüz teknolojisi ile bir film olarak beyazperdeye taşındı. Mısırlı Mena Massoud’un Aladdin’e, Will Smith’in cine, güzel aktris Naomi Scott’ın Jasmin’e hayat verdiği film için oldukça başarılı bir yeniden yapım denebilir.
Tıpkı orijinalinde olduğu gibi oldukça eğlenceli bir müzikal havasında hazırlanan film; orjinal hikayede neredeyse hiç değişiklik yapmamış. Will Smith’in de katkıları sayesinde oldukça başarılı, eğlenceli ve komik hale gelen yapım için animasyon halinin ötesine geçmiş demek gayet mümkün. 1992 senesinde kullanılan müzikleri yeniden kullanan filmin sonu da mükemmel bir şekilde bağlanıyor. Dram öğeleri de eksik bırakılmayınca ideal bir yapı ortaya çıkıyor.
Guy Ritchie; kariyeri gereği normal koşullarda bir Disney yeniden yapımında yer alması şaşırtıcı olan birisi. Ancak görsel efektleri ile dikkat çeken bu filmde (özellikle maymun Abu ve papağan karakterlerinin gerçekçi görüntüsü hiç sırıtmıyor.) Ritchie; dümeni eline alıyor ve oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Tabi yönetimin yanında filmin sanatı, kurgusu ve efektlerinin başarısını da es geçmemek gerekli. Filmde masallardaki gibi bir evren kurulmuş, oldukça özenli bir sanat çalışması yapılmış. En büyük sorun aksiyon sahnelerinin takibinin oldukça zor olması.
Arap topraklarında geçen Hollywood yapımı Aladdin’i izledikten sonra bir kez daha söyleyebilirim ki yerel hikayeler İngilizce gibi yaygın bir dille sorunsuz şekilde beyazperdeye taşınabilir. Filmi izlerken kendi hikayelerimizi bu şekilde dünyaya sunacağımız günleri hayal ettim. Ayrıca filmin Türkçe dublajlı halinin de oldukça başarılı olacağını düşünüyor ve merak ediyorum.

Yorumlar