Altın Elma Ödülleri Sahiplerini Buldu

Altın Elma Ödülleri Sahiplerini Buldu

Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde Altın Elma ödülleri muhteşem bir tören ile sahiplerine verildi.

Kültürlerarası Transfer Derneği tarafından ve TÜRSAK Vakfı Türkiye proje ortaklığı ile Hüseyin Sıtkı başkanlığında, 27 Ekim -01 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen 19. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nde Altın Elma ödülleri görkemli bir tören ile sahiplerini buldu.

Almanya’da yaşayan Türk asıllı sunucu Nadide Kepçe’nin sunduğu ödül töreni, Almanya'nın Frankfurt şehrindeki CineStar Metropolis Salonu'nda gerçekleşti.

Muhteşem törene Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, Festival Türkiye Koordinatörü Serap Gedik, Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, Yönetmen Ömür Atay, Oyuncu Hatice Aslan, Oyuncu Muhammet Uzuner, Oyuncu Tolga Tekin, Oyuncu Ekin Koç, Yönetmen Veysel Çelik, jüri üyeleri ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Festival kapsamında En İyi Film Ödülü Sibel ve En İyi Yönetmen Ödülü Mahmut Fazıl Coşkun’a verilirken, En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünün sahibi  ise Anons filmiyle Krum Rodrugez’e oldu. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Halef filmindeki başarılı performansı ile Muhammet Uzuner’e, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Sibel filmi ile Damla Sönmez’e verildi.

En İyi Senaryo Ödülü’nü Kardeşler filmi ile Ömür Atay alırken, En İyi Film Müziği Ödülü Güvercin filmi ile Canset Özge Can’a verildi. Türkiye’den En İyi Kısa Türk Filmi Kefaret filmi ile Veysel Çelik’in olurken, En İyi Alman Kısa Filmi ise Dünya filmi ile Erhan Doğan’ın oldu.

Sinemaseverler tarafından belirlenen geçtiğimiz senenin En Çok İzlenen Filmi ise Tolga Karaçelik imzalı Kelebekler oldu. Ödülü filmin başrol oyuncularından Tolga Tekin aldı. Törenin sonunda sinemaseverler 19. Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin jüri üyelerinden şarkıcı Murat Evgin’in şarkılarıyla coştu.

Kültürler Arası Transfer Derneği ve Frankfurt Türk Film Festivali Başkanı Hüseyin Sıtkı bu yıl festivalin tüm zorluklarına rağmen çok keyifle, dolu dolu geçtiğini ifade etti. 19 yıldır düzenlenen festivalin nitelikli olduğunu ve festivalin karakterinin oturduğunu dile getiren Sıtkı, farklı bir toplumda yaşadıkları için Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin başka bir festival ile karşılaştırılmaması gerektiğini iletti. “Festivalin hedefi bu topluma ayak uydurmaya ve ortak yaşamaya hizmet sunuyor” diyen Hüseyin Sıtkı, buna katkısı olan tüm destekçilerine, sponsorlara ve Almanya- Türkiye ekibine teşekkür etti.

 

Yorumlar