Altın Küre Ödülleri Üzerine Notlar

Oscar ödülleri öncesi dönülen son büyük virajlardan biri olan Altın Küre Ödülleri 76. kez sahiplerini buldu. Sonuçlarda birçok kategori sürpriz yapmadı.

Bu aylarda ödül dağıtılan her festivalin ardından “Oscar’ın habercisi, müjdecisi, garantisi…” gibi kavramlar duymaya alışığız. Ancak Altın Küre Ödülleri ödüllendirdiği sinema anlayışı bakımından Oscar’a gerçekten de en yakın çizgide duruyor diyebiliriz. Elbette Toronto Film Festivali’ndeki Halkın Seçimi Ödülü’nün de Oscar ile olan uyuşmasını göz ardı edemeyiz.

2019 Oscar süreci bize çok kıymetli filmler kazandırdı. Geçen yılın hatta son yılların aksine bu yıl kaliteli film sayısında ciddi bir artış seziyorum. Roma, Burning, Cold War, The Favorite, Green Book, The Image Book, Climax ve ağır abiler olan A Star Is Born ile Bohemian Rhapsody bu filmlerin başını çekiyor.

Altın Küre Ödülleri’nin sonuçları en azından 3-4 kategoride kimlerin Oscar sahibi olacağı konusunda beni ikna etti diyebilirim. Öncelikle Bohemian Rhapsody’nin En İyi Drama Filmi ödülünü alması bazı kitlelerce şaşkınlık ile karşılandı. Keza Rami Malek’in kazandığı En İyi Erkek Oyuncu Ödülü de öyle. Yarışacağı potansiyel rakipler düşünüldüğünde Bohemian Rhapsody her ne kadar büyük bütçeli, dev bir film olsa da filmin festivalde ödüllendirilmekten çok gişede ödüllendirilenlerden olacağı kanaatindeyim. Bu alanda, özellikle Oscar konusunda farklı bir film benim gözümde öne çıkıyor. Altın Küre’de En İyi Müzikal/Komedi Filmi ödülünü alan Green Book... Toronto’da Halkın Seçimi Ödülü’nü de elde eden Green Book filmi iddialı başrol ikilisi ile öne çıkıyor. Bohemian Rhapsody, A Star Is Born gibi dev yapımlar ve The Favorite gibi sürpriz filmler yarışın içinde olsa da Green Book’un hem Altın Küre’deki ödülünü hem de Oscar’da En İyi Film Ödülü’nü hak ettiğini düşünüyorum.

Altın Küre’nin ardından Oscar’da da kılıçların çekileceği bir diğer önemli dal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü olacak. Altın Küre Ödülleri’nde Rami Malek ve Vice filmi için büyük bir değişim geçirip tekrar eski haline dönen Christian Bale bu ödüle ulaşmayı başardılar. Oscar’da bu ikiliye yılların ustası Viggo Mortensen de eklenecek. Bu yarışta hangi aktörün galip geleceğini kestirmek oldukça zor görünüyor.

Uzun bir süredir neredeyse tek aday olarak gösterilen A Star Is Born’un film müziği Shallow; Altın Küre’de olduğu gibi bundan sonra da bütün ödülleri süpürecek gibi gözüküyor. Buna benzer ezici bir üstünlüğü “uzun bir aradan sonra oldukça keyif veren bir Örümcek Adam yapımı” diye sunulabilecek olan Spider-Man: Into the Spider-Verse’nin En İyi Animasyon alanında kuracağını düşünüyorum.

Altın Küre’nin sürpriz yaratmayan ve muhtemelen Oscar’da da şaşmayacağından emin olduğum son kategorisi ise Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü oldu. Birçok sinema eleştirmenine göre senenin en iyi filmi olan hatta sinema tarihine geçeceği iddia edilen Netflix yapımı Roma; Altın Küre’de En İyi Yabancı Film Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı kategoride Güney Kore yapımı Burning ve Polonya yapımı Cold War ile çetin bir mücadeleye girecek olsa da Oscar’ın Roma’nın yarattığı sansasyona göz yumabileceğini zannetmiyorum. Senenin Yabancı Dilde En İyi Filmi; Roma olmalı.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.