Altın Portakal Film Festivali Açık Havada Düzenlenecek

Altın Portakal Film Festivali Açık Havada Düzenlenecek

Altın Portakal Film Festivali'nde gösterimler açık havada gerçekleştirilecek.

Bu sene 57.si düzenlenecek olan Altın Portakal Film Festivali'nde coronavirüs salgınına karşı tedbirler alındı. 3-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde film gösterimleri açık havada gerçekleşecek. Festival, Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

Festival Başkanı Açıklama Yaptı

Coronavirüs salgını nedeniyle ulusal ve uluslararası çapta sinema etkinliği için erteleme kararı alındı ancak Türkiye'de uzun yıllardır düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'nin sağlık önlemleri ile fiziksel olarak gerçekleştirilmesine karar verildi. Festival programında yapılan değişiklikleri ise festival başkanı Ahmet Boyacıoğlu duyurdu.

Yapılan açıklamalara göre film gösterimleri açık havada gerçekleşecek. Jüriler filmleri seyircisiz izleyecek. Film ekipleri, açık hava gösterimlerinden önce seyircileri selamlayacak.

Festival başkanı Ahmet Boyacıoğlu, festivalle ilgili "Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni diğer festivallerden farklı kılan çok önemli bir özelliği, festivalin kendi mekânlarına sahip olması. Bu çok büyük bir avantaj. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki Aspendos ve Perge salonları Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Ayrıca Kültürpark'ın içinde açık hava sinemasına dönüştürülebilecek uygun alanlar mevcut. Gösterimler sosyal mesafe gözetilerek ve salgın ile ilgili önlemler göz önüne alınarak açık hava sinemalarında yapılacak. Film ekipleri ve jüriler Antalya'ya davet edilecek. Jüriler filmleri izleyicisiz olarak Aspendos ve Perge salonlarında seyredecek. Film ekipleri açık hava gösterimlerden önce sahneye çıkıp halkı selamlayacak, basın toplantıları ise bir gün sonra düzenlenecek. Antalya Film Forum ve geçen yıl çok ilgi çeken üniversite öğrencilerine yönelik Altın Portakal Sinema Okulu, çevrimiçi düzenlenecek. Sonuçta hem açık hava sinemalarını kullanarak, hem de internet olanaklarından yararlanarak, farklı bir festival gerçekleştireceğiz" dedi.

Festivalin 3 Ana Hedefi Var

Festival başkanı Ahmet Boyacıoğlu; Altın Portakal Film Festivali'nin öneminden bahsederken aynı zamanda festivalin hedeflerine de değindi ve 3 hedefin olduğunu belirtti. Bunlar ülkemizde üretilen filmlerin tanıtımını sağlamak, Antalya'yı herkesin film çekmek istediği bir merkez haline getirmek, ayrıca filmler ve konuklarla Antalyalılara sinema dolu bir hafta sunmak. 

Yorumlar