Amerikan Güzeli Film Afişi

Amerikan Güzeli Filmi Eleştirisi

Hayranlığın çok daha ötesinde..

Yönetmen: Sam MENDES

Oyuncular: Kevin SPACEY – Annette BENING – Thora BIRCH – Mena SUVARI – Chris COOPER – Wes BENTLEY – Allison JANNEY – Peter GALLAGHER

KONUSU

İyi bir şirkette yüksek bir konumda olan üst sınıfa mensup Lester Burnhum, bir akşam kızları Jane’in ponpon kız gösterisini izlemeye karısı Carolyn ile birlikte gider. Gösteriyi izlemekteyken gözü kızının yakın arkadaşı olan Angela Hayes’e takılır. Ancak bu sıradan bir hayranlıktan çok daha fazlası olacak ve işler hiç kimsenin beklemediği noktalara gidecektir.

ANALİZ

Öncelikle yönetmenlik ve oyunculuklara bir göz atalım isterseniz. 2002 yapımı olan Road To Perdition (Azap Yolu), 2009 yapımı olan romantik drama Revolution Road ( Hayallerin Peşinde ), 2012 yapımı olan, James Bond efsanesinin 50.yılında vizyona giren Skyfall ve ondan 3 yıl sonra 2015’te Bond’un devam filmi olan Spectre gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan İngiliz yönetmen Sam Mendes’in ilk uzun metrajı American Beauty. Ve aslında işin ilginç yanı da ilk uzun metrajıyla kariyerinde zirveyi yaşamış ve bu filmdeki başarısına diğer filmlerinin hiçbirinde ulaşamamış olması da daha bir ilginç Gördüğümüz gibi film The Matrix, Fight Club, Boys Don’t Cry, The Insider, The Green Mile, Sixth Sense, Girl, Interrupted gibi birçok kült filmin yapım yılı olan 1999’un bir başka başyapıtı. Ve tüm bu kült filmlerin arasında American Beauty, 5 dalda oscar kazanan da tek film. Ödüllerin arasında en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi özgün senaryo ve en iyi görüntü yönetmeni gibi çok önemli dallar bulunuyor.

Şimdi gelelim oyunculuklara. Filmden 4 sene önce Byran Singer’ın başyapıtı Usual Suspects ( Olağan Şüpheliler ) filmindeki inanılmaz performansıyla en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında oscar kazanan ve ondan 2 sene sonra da 1997’de David Fincher’ın kült filmi Se7en ( Yedi )’da yine çok büyük bir oyunculuk sergileyen Kevin Spacey, burada kariyerinin performansını sergiliyor. Zaten en iyi 5 Kevin Spacey performansı diye bir liste yapsak veya dünyada sinemaseverlerin yaptıkları sinema sohbetlerinde de mutlaka bu 3 film yer alacaktır. 1991’de aynı zamanda eşi olan Warren Beatty’nin yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı Bugsy filmindeki performansıyla dikkat çeken aktrist Annette Bening, burada tam anlamıyla rüştünü ispatlayan bir oyunculuk gösteriyor. Genç oyuncular Thora Birch, Mena Suvari ve Wes Bentley’de göz ardı edilemeyecek oyunculuklar sergiliyorlar ki zaten üçününde sektörde isim yaptıkları ilk film American Beauty.

***Yazının buradan sonrası filmi izlemeyenler için spoiler içermektedir.

Lester, karısıyla artık evliliklerindeki ilk heyecanı çoktan kaybetmiş, karısı tarafından aldatılmakta olan bir adam. İşinden istifa ediyor ve esrar içmeye, spor yapıp garajda Beatles dinlemeye başlıyor. Aynı zamanda küçük bir burger dükkanında tezgahtarlık işine giriyor. Karısı Carolyn ise kocası Lester’dan çoktan sıkılmış, monoton hayatlarına yeni heyecanlar arayan bir kadın ve bu heyecanı ülkenin önde gelen emlak şirketlerinden birinin patronu olan Buddy Kane’de buluyor. Lester’ın başarılı bir şirkette iyi bir yerdeyken istifa edip çok sıradan bir yerde işe başlaması anlaşılan Carolyn’ı rahatsız ediyor ve üst sınıfa mensup bir kişiyle birlikte olmaya başlayarak kendisini bir nevi burjuvaziden birisiyle tatmin ediyor. Ancak Lester’ın başka sorunları da var. Bastırılmış cinsellik. Bastırılmış cinselliğini ise kızının okuldan arkadaşı olan ve okulunun amigo kız lideri olan Angela’da buluyor. Ancak burada Angela’da çok önemli bir şeyi temsil ediyor. Angela Hayes, okulun popüler kızı, Jane’e anlattıklarına göre sürekli erkeklerle ilişkiler yaşıyor ve herkes onu istiyor. Ancak ilerleyen sahnelerde anlıyoruz ki bunların hepsi yalan. Yani Angela Hayes’in bakire oluşu, aslında lise zamanında hepimizde olan okulda popülerlik çabası, mahalle baskısından kurtulmak için cinsel yaşamla ilgili yalan söylemek filmde çok başarılı bir şekilde vurgulanıyor.

Öte yandan Jane’in sevgilisi olan Ricky’nin asker emeklisi otoriter babası Colonel Fitts’de çok önemli bir karakter. Colonel, homofobik bir karakter ve bir sahnede oğlunun Lester Burnhum ile ilişkiye girdiğini düşünüyor ve Ricky’yi sorguya çekiyor. Ricky artık babasından bıktığı için ve yakında Jane ile birlikte kaçmaya çalıştıkları için abartılı bir şekilde bunu reddediyor ancak kendisini de eşcinselmiş gibi lanse ederek reddediyor. Bunun üzerine Colonel, Lester’ı garajda ziyaret ediyor ve konuşurlarken birden bire Lester’ı öpüyor. Ancak Lester tarafından kibarca reddedilen Colonel, filmin sonunda Lester’ı vurarak öldürüyor. Burada şuna gönderme var. Tüm dünyadaki eşcinsel namus cinayetlerinde katillerin genellikle eşcinsel olması ve bunun sebebinin de içlerindeki bastırılmış duyguların ve eşcinselliklerini reddedişin onları götürdüğü patlaması olduğuna dair olan bu gönderme son derece kusursuz. Sonuç olarak American Beauty, banliyölerde yaşayan insanların bastırılmış duyguları üzerine çekilmiş en iyi filmlerden biri ve kesinlikle izlenmeyi hakediyor.

Yorumlar