Ankara Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı

Ankara Film Festivali İçin Geri Sayım Başladı

31. Ankara Film Festivali 3-11 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Bu sene 31.si düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali için geri sayım başladı. 3 Eylül Perşembe günü açılışı yapılacak olan festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenleniyor. Festivale, Kızılay Büyülü Fener Sineması ev sahipliği yapacak. Dünyanın pek çok yerinden sinemacıları buluşturacak olan festivalde 56 film gösterimi yapılacak. Festivalin Açılış Töreni'nde ise Onur Ödülleri sahiplerini bulacak.

Onur Ödülleri'ni Kimler Alacak?

Aziz Nesin Emek Ödülü, oyuncu Şeref Sezer'e verilecek. Oyuncu, yazar ve yönetmen Tamer Levent ise Sanat Çınarı Ödülü'nü alacak. Bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema ise Kitle İletişim Ödülü'nün sahibi olacak.

Hangi Filmler Yarışıyor?

Ulusal Uzun Film Yarışması Adayları

Ulusal Uzun Film Yarışması jürisinde yönetmen Yeşim Ustaoğlu, kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş, oyuncu Tuğçe Altuğ ve sinema yazarı Uğur Vardan yer alıyor. Bu kategoride 12 ödül verilecek. En İyi Film Ödülü'nü kazanana 50.000 TL verilecek. Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nü kazanan ise 10.000 TL'nin sahibi olacak.

Uzun Zaman Önce - Yönetmen: Cihan Sağlam

Uzak Ülke - Yönetmen: Erkan Yazıcı

Kovan - Yönetmen: Eylem Kaftan

Ceviz Ağacı - Yönetmen: Faysal Soysal

Bilmemek - Yönetmen: Leyla Yılmaz

Omar ve Biz - Yönetmen: Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er

Şair - Yönetmen: Mehmet Emin Yıldırım

Topal Şükran'ın Maceraları - Yönetmen: Onur Ünlü

Aşk, Büyü vs. - Yönetmen: Ümit Ünal

Ayrıca Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması'nda çeşitli kategorilerde ödüller verilecek. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında "Festivallerden" ve "Anısına" adında seçkiler hazırlandı. Bu seçkilerde yer alan filmler için özel gösterimler gerçekleşecek.

Yorumlar