Ankara Film Festivali'nden Federico Fellini ve Eric Rohmer Seçkisi

Ankara Film Festivali'nden Federico Fellini ve Eric Rohmer Seçkisi

31. Ankara Film Festivali kapsamında Federico Fellini ve Eric Rohmer filmlerinden oluşan özel bir seçki hazırlandı.

3 - 11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan 31. Ankara Uluslararası Film Festivali için geri sayım başladı. Festivalin hazırlıkları hız kesmeden devam ederken, festival için hazırlanan özel film seçkileri açıklanmaya başladı. Son duyuruya göre Federico Fellini ve Eric Rohmer filmlerinden oluşan özel seçki, festivalde seyircinin beğenisine sunulacak.

Dünya Sinemasının Örneklerinden Özel Seçki

Ankara Film Festivali - Dünya Sineması kategorisinin "Anısına" bölümü için Federico Fellini ve Eric Rohmer'in filmlerinden oluşan özel bir seçki hazırlandı. Bu seçkide Gümüş Aslan Ödülü'ne layık görülen Federico Fellini'nin "I Vitelloni/Aylaklar" ve Rohmer'in "Claire's Knee/ Claire'in Dizi" filmleri yer alıyor. Ayrıca Dünya Sinemasi kategorisinde farklı ülkelerin yapımlarına da yer verilecek. Festivalde Vişegrad Dörtlüsü olarak bilinen Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya ülkelerinin beş önemli yapımın gösterimi gerçekleşecek.

Ankara Film Festivali Hakkında

31. Ankara Film Festivali'nde 10 film Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması'nda 30.000 TL değerindeki ödül için yarışacak. Bu ödül için yarışacak 10 yapım ise Aşk, Büyü, Vs., Bilmemek, Ceviz Ağacı, Kovan, Omar ve Biz, Şair, Topal Şükran'ın Maceraları, Uzak Ülke ve Uzun Zaman Önce filmleri olacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivalinin jürisinde Aylin Zoi Tinel, Berkay Ateş, Tuğçe Altuğ ve Uğur Vardan yer alıyor. Jüri başkanlığını ise Yeşim Ustaoğlu üstleniyor. Festivalde "En İyi Film Ödülü"nü kazanana 50.000 TL, "Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü"nü kazanana ise 10.000 TL verilecek.

Festivalde Coronavirüs Tedbirleri Alındı

Coronavirüs salgını nedeniyle festival için birtakım kararlar alındı. Güvenlik tedbirleri kapsamında filmlerin gösterileceği Kızılay Büyülü Fener Sineması'nda salonlar %50 kapasite ile seyirci kabul edecek.

Yorumlar