Antalya ve Adana Film Festivallerinden Müjde Var

Antalya ve Adana Film Festivallerinden Müjde Var

Antalya Film Festivali ve Adana Film Festivali geri dönüyor.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen 55. Antalya Uluslararası Film Festivali’nde Ulusal Yarışma adı altında düzenlenen bölüm festival kapsamından çıkarılmış, bu durum ülke çapında büyük tepkiyle karşılanmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Sputnik haber sitesine verdiği bilgiye göre bu yıl 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 56. Antalya Uluslararası Film Festivali ile birlikte Ulusal Yarışma da geri dönecek.

 

“Ulusal Yarışma” Boykotları Sonuç Verdi

Antalya Film Festivali’nde kriz 2014 yılında Reyan Tuvi’nin Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek isimli belgeselinin yarışma programından çıkarılmasıyla başlamıştı. O tarihten bu yana başta bağımsızlar olmak üzere sinemacılar Antalya Film Festivali’ni boykot etme kararı verdi. Boykotlar ve karşılıklı inatlaşmalar neticesinde durum en son Ulusal Yarışma’nın tamamen kaldırılmasına kadar gitti. Ancak festival yönetimi bu hamleden kısa sürede vazgeçti. 2019 senesinde Ulusal Yarışma yeniden yuvasına döndü.

Adana Film Festivali İsmine Kavuştu

Antalya Film Festivali’nden gelen müjdeli habere ek olarak bir diğer müjde de Yeşilçam’ın ve günümüzün emektar oyuncularından Menderes Samancılar’dan geldi. Menderes Samancılar yakın tarihte ismi değiştirilen Adana Film Festivali’nin yeniden eski ismine kavuştuğunu ve artık Adana Altın Koza Film Festivali olarak devam edeceğini belirtti.
 

Yorumlar