Aşk Bu Mu? Film Afişi

Aşk Bu Mu? Filmi Eleştirisi

Kubilay Aka ve Afra Saraçoğlu’nun başrolleri paylaştığı “Aşk bu mu?” vizyonda. Yönetmen koltuğunu dolduran isim ise Ömer Uğur.

Kubilay Aka ve Afra Saraçoğlu’nun başrolleri paylaştığı “Aşk bu mu?” vizyonda. Yönetmen koltuğunu dolduran isim ise Ömer Uğur. Film ufak tefek eksiklikleri, vizyonu paylaştığı yüksek bütçeli filmler ve türü bakımından; kalıcılık sağlayamayacağını düşünsem de izlemesi bazı açılardan oldukça keyifli bazı açılardan ise hayal kırıklığı denebilecek bir film.
Kimsesiz çocukları hırsızlığa sürükleyerek onlar üzerinden para kazanan Keşansız Ali’nin eline düşmüş olan ve ailesini bulmak umuduyla büyük vurgunlar yaparak Keşansız ile arasındaki hesabı kapatmaya çalışan Umut (Kubilay Aka) iki arkadaşıyla giriştiği bir soygun işinde Gülüm (Afra Saraçoğlu) ile karşılaşır. Gülüm bu zengin ailenin akut karaciğer yetmezliği çeken ve acil nakil bekleyen kızıdır. Umut durumdan kendini ve arkadaşlarını kurtarmak adına oraya soyguna değil de gazetedeki ilan üzerine karaciğerini bağışlamak için geldiklerini söyler. Gülüm ile Umut birbirlerini tanıdıkları birkaç haftada aşka düşecek, hayat onları zorluklarla sınayacaktır.
Görüldüğü üzere öyküsü birtakım klişeler barındırsa da yaratıcı noktalar da var. Öte yandan sinematografik olarak sade denebilecek ancak keyifli görselliğe sahip bir film. Filmin amaçlandığı üzere romantik komedi mi? Komedi daha ağır basmakla birlikte romantizmin kırıntılarını yerden topluyoruz. Sonlara doğru ise iyiden iyiye yeşilçamvari bir melodram edasına bürüneceğinden tedirgin olduğum bir nebze de bu korkumu haklı çıkartan sahneler izledik. Dünya tarihi kadar eski birtakım tıbbi gerçekleri yok sayarak ortaya konmuş sahneler...   
Oyuncu kadrosu zengin. Başrolde izlediğimiz Aka her zamanki gibi harika bir oyunculuk ortaya koymuş. Ne yazık ki Afra Saraçoğlu için aynı duyguları paylaşmıyorum. Kendisinin yetenekli bir oyuncu olduğuna her ne kadar emin olsam da duyguyu seyirciye aktarmada problemleri olduğu aşikâr. Mücevher gibi, kocaman, yeşil iki gözü de bu filmi kotarmaya yetmemiş gibi gözüküyor. Umut’un kardeşi gibi sevdiği arkadaşları rolünde izlediğimiz Sadi Celil Cengiz ve Cemil Şahin de harika bir iş ortaya koymuşlar. Filmin komedi kısmını üstlenip taşıyan isimlerdi de denebilir. Başka bir konuya değinmeden önce tabii ki kadrodaki usta isimlerden de söz etmezsek olmaz. Tanju Tuncel, Salih Kalyon, Şerif Erol da filme bir nebze de olsa tat katan isimlerdi.   
“Aşk bu mu?” hayatınızı paylaştığınız insanla baş başa gitmek için bir seçenek. Size sanatsal bir haz verir mi? Pek sanmıyorum ama yanınızda sevdiğiniz insanın sıcaklığı olduktan sonra perdede oynayan ne olursa olsun izlenir.   
Sevginin sıcaklığıyla kalın.
 

Yorumlar