Aşk Tesadüfleri Sever 2 Film Afişi

Aşk Tesadüfleri Sever 2 Filmi Eleştirisi

Ömer Faruk Sorak ve İpek Sorak’ın yönettiği, senaryosunu Nuran Evren Şit’in yazdığı Aşk Tesadüfleri Sever 2 vizyondaki yerini aldı.

    İlk film gerek sinematografisi gerek dillere yerleşen müzikleri gerekse anlattığı naif ve iç burkan hikayesi ile akıllardaki yerini korurken devam filmiyle de seyirciyi yakalamayı hedefleyen “Aşk Tesadüfleri Sever 2” üzerine konuşacağız…

    Büyük bir beklentiyle girdiğim filmlerden biriydi şüphesiz. İlk filmde oyunculuklarını keyifle izlediğimiz Mehmet Günsur ve Belçim Bilgin’den sonra Nesrin Cavadzade ve Yiğit Kirazcı’yı başrolde izliyorduk. Ne var ki rollerin altından ustalıkla kalkmış iki genç isim de.

    Filmin ilkinden daha komplike bir yapıda olduğunu ve oyuncuların üzerindeki yükün duygu bakımından daha ağır olduğu konusunda sizlerle hemfikir olacağımıza inanıyorum. İlk filmden daha farklı daha sarmal bir öykü çerçevesinde paralel bir anlatımla ilerliyoruz bu sefer. Tesadüf unsuru akışın sonlarına doğru daha belirgin bir hale geliyor. Geçmiş ile günümüz arasında gidip geldiğimiz sahneler arasında da seyirci karakterleri tanıma, öyküyü anlama ve çözümleme uğraşı içine düşüyor. Merak duygusunu ayakta tutmakta başarılı bir iş olduğu da aşikar. Bu gidip gelmeler arasında iki farklı aşk hikayesini izliyoruz aslında. Biri modern dünyanın içinde devinip duran yolunu kaybetmiş ve hepimizin bu çağda alışık olduğu bir sevmeyken diğeri pek bir tutkulu ve hazin bir aşk aslında. “Geçmiş zamanların büyük aşkları” deriz ya, heh! İşte öyle. Arkada bir yerlerde “Elbet Bir Gün Buluşacağız / Bu böyle yarım kalmayacak” diyor Müzeyyen Senar... Film, gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Bunu yaparken zekice ilavelerle aslında değişen zamanda aşkı kıyaslıyor. 

    Arkadaşlarla aramızda bir espri olarak filme girmeden önce iddiaya girmiştik. “Filmde müziksiz geçen 20 dakika vardır ancak.” demiştim. Filmde müziksiz geçen 10 dakika bile olduğundan emin değilim. Bu kimisine rahatsız edici gelebilir ancak bir üslup ve beğeni meselesidir. Filmin yönetmeninin beğenisi bu yönde ve ben de esasında böyle kaliteli ve dramatik müzik tercihlerinin yapılması bakımından hoşnutum.

    Bir devam filmi olarak görmem diyeceğim yerde finali ilk filmde bir noktaya bağlayarak aradığım cevabı da bana veren film benim için yerli sinemamızın en keyifli işlerinden biridir. tercihlerinin yapılması bakımından hoşnutum. 

Keyifli Seyirler ve Aşk Dolu Bir Ömür Dilerim.

Yorumlar