Ateş Savaşı Film Afişi

Ateş Savaşı Filmi Eleştirisi

80 bin yıl önce doğa onlara bir hediye verir: Ateş. Ateş, gücün ve hayatta kalmanın sembolüdür.

80 bin yıl önce doğa onlara bir hediye verir: Ateş.  Ateş, gücün ve hayatta kalmanın sembolüdür. Ateşe sahip olan kabile, hayata sahip demektir. Onunla ısınır, onunla doyar, onunla korunurlar. Bu muhteşem hazineyi ele geçirmek isteyen diğer kabileler gibi onlar da ateş sönerse nasıl tekrar yakacaklarını bilmemektedir. Başında hep bir nöbetçi duran ateş bir gün söner. Ulam Kabilesindeki mağara insanları için ateşi yeniden bulup getirmekten başka seçenek yoktur. Bu görev için her biri bambaşka karakterlerde olan Pnoah, Amoukar ve Gaw seçilir. Kabilelerine ateşi yeniden getirebilmek için çıkacakları yolculuk aynı zamanda en temel beceri ve güdüleriyle insanlığın evrimleşme sürecine ışık tutacaktır.

Filmde dört farklı kabile ve üç farklı ırk var; Homo Erectus, Homo Neandarthal ve Homo Sapien’ler. Devir, Paleolithic Çağ. Aslında bilimsel olarak bu üç farklı ırkın hiçbir zaman yeryüzünde aynı anda aynı kıtada yaşamadığı tahmin edilse de bunun bir belgesel olmadığını hatırlamakta fayda var. Çünkü Ateş Savaşı insanın evrimini anlatmak için doğrusal değil, sinemasal zamanı kullanıyor ve binlerce yıllık tarihte türün aşamalarını kronolojik olarak anlatabilmek mümkün olmadığından, türleri aynı dönemde aynı yaşam alanını paylaşıyor gibi sunuyor. Ancak filmin en önemli özelliği bu değil.

Filmde konuşma yok. Daha doğrusu anlayabildiğimiz bir lisan yok. Filmde henüz konuşma yetisine sahip olmayan mağara insanlarının jest ve mimikleri özel bir dil oluşturacak şekilde, uzmanlar tarafından yaratılmış.

Ateş Savaşı, bilim kurgu türünden hoşlananlara emsali az bulunur bir alternatif sunuyor; geçmişe yönelik bilim kurgu. Hakkında hala sınırlı bilgi olan insanlığın başlangıcı ve ilk keşiflere dair oldukça başarılı hipotezler sunan film, gücünü büyük oranda arka planındaki araştırma ve uzman desteklerine borçlu.  J.-H. Rosny'nin 1911 yılında yayınlanan The Quest For Fire adlı romanından uyarlanan Ateş Savaşı’nın Yönetmen koltuğunda Ayı / L’Ours filmiyle tanıdığımız Jean- Jacues Annaud oturuyor.

1983 yılında En İyi Makyaj Oscar’ını ve BAFTA’yı kazanan, Golden Globe’da En İyi Yabancı Film seçilen Ateş Savaşı’nı izlerken yüz dakikanın nasıl akıp gittiğine inanamayacaksınız.

 

 

Yorumlar