Avengers: Endgame Film Afişi

Avengers: Endgame Filmi Eleştirisi

Büyük bir heyecanla beklediğimiz gün geldi çattı. Nisan ayının bereketli yayın takviminin bir parçası da “Endgame”.

 Çok boyutlu bir sarmalın halkaları arasında gezindiğimiz uzun bir süreci bu filmle noktalayacağız. Böylesine büyük bir anlam taşıyan bir yapımın üzerine pek çok spekülasyon yapılmış, beklentiler yükseltilmiş, önyargılar dillendirilmiş olsa da genel itibari ile bu denli yüksek bir beklentiyi fazlasıyla iyi karşılayan bir film olduğu kanısındayım.   
Tüm emek ve çabaları için sahiden karakterleriyle bir olan oyuncular başta olmak üzere bütün ekibe Cinedb ailesi adına teşekkür ediyorum.  Hepsinden önce bir neslin ilk gençliğine dokunan bir serüvendi bu. 
Spoiler olmadan bu film hakkında konuşmak gerçekten zor olsa da vizyon öncesi çıkan tonlarca haber, sızdırılmış görüntüler, emek hırsızlığı ve her türlü sahtekarlığa karşı tepkili olduğumuzu belirtmek isterim. İnsanların alacağı zevki kısıtlamakla kalmayan bu eylem aynı zamanda ciddi bir ahlâk sorunudur da.   
Genel itibari ile vizyon tarihi yaklaştıkça eldeki malzemenin çoğalmasıyla bir ay kadar bir süredir üzerine konuşulan pek çok teorinin de gerçekleştiğini görmekteyiz. Film öncesi fragmanlarda gördüğümüz bir zaman yolculuğu kesin gibiydi ki filmde de bunu izledik diyebiliriz. Bundan başka daha pek çok fan teorisi gerçekleşmiş olsa da bu spoilersız yazıda bunlara değinmeyeceğim.   
Uzun bir süreci bizlere anlatan Endgame’de işler biraz daha bilime kayıyor demek de doğru olacaktır. Kahramanlarımızın yarısını Sonsuzluk Savaşı ile birlikte yitirmiş olsak da geri kalanların pes etmeyeceğini bizler biliyorduk ancak bilmeyen biri vardı: Thanos... Thanos zincirlenemez gerçek bir titan. Bizlere gerçek gücünü gösterdi. Evrenin fatihlerinden biri olarak kendince bir düzen uğruna mücadele etmiş olsa da bu film ile aslında bilinçaltının derinlerinde daha karanlık bir tarafın varlığı da göz önüne seriliyor. “Tüm bunları gerçekleştirmek Thanos için kolay olmadı.” Mesajını da veriyor film. Bizim gördüğümüz ise Thanos ile ilgili bazı mantık hatalarının filmde yer tuttuğuydu. Bu “buzdağının görünmeyen kısmı” olgusu ile “Thanos da fedakârlıkta bulundu.” Fikri hikâye içinde bir çelişki doğurmuş demek yanlış olmaz. Hatta en güzel tabir sanırım “Thanos çirkin yüzünü gösterdi.” Olacaktır.  
Artık sona yaklaşırken bizimle vedalaşacak bazı isimler olduğunu biliyorduk. Neredeyse karakterlerimizin yarısı karakter gelişimlerini tamamladı. Bu durumda oluşturulan gergin ortamda kime veda edeceğinizi düşünerek bu filme gidiyorsanız çok şaşıracağınızı da belirtmem gerekiyor. Üzerine neredeyse hiç yorum yapılmamış bir karakter üzerinden anlatılan bu durum tamamen film içinde şekilleniyor ve sonuca bağlanıyor. Sahiden de şöyle bir bakıldığında insana mantıklı geliyor ama bir yandan da gözyaşlarımız süzülüyor.   
Kaptan Marvel’dan biraz bahsetmemiz gerek diye düşünüyorum çünkü filmden hemen önce tanıştığımız Kaptan Marvel aşırı güçlü olarak bizlere sunulmuştu. Sahiden de Thanos için bir bela olacak demiştik. Gerçekte öyle mi oldu? Bu da Spoiler içeren yazımızda konuşacağımız bir başlık olsun.   
Bu arada, filmden sonra after credit sahnesi yok. Bu durum hepimizi çok üzdü. Eğer X-Man veya daha farklı bir temayı gelecek programa dahil etmezlerse bu filmi jübile saydığımı belirtmiştim. After creditte izlemek istediğim şeyler verilmemiş olsa da film sahiden bir etki altında bırakmış olacak ki buna sinirlenmek yerine ilk birkaç saat gözyaşlarımı silmek ve gölgede ağma gibi güneş gözlüğüyle dolaşmaktan başka bir şey yapamadım. Bu filmin oynadığı bir salona düşseniz yanınıza alacağınız üç şey sorusuna net cevabım peçete, peçete ve peçetedir. Bir şeylere veda ederken bir şeylere yeniden kavuşacak ve bir şeyler aslında sizin beklediğiniz gibi olmazken başka şeyler sizi mutlu edecek ve bunların hepsi aynı anda yaşanacak da denebilir.    
Spoiler içeren derin incelemeye kadar sevgiyle kalın.  
İyi seyirler.

Yorumlar