Avengers Endgame Filminden Önce İzlemeniz Gereken Filmler

Marvel'ın Avengers serisinin merakla beklenen finali Avengers Endgame filmine sayılı günler kaldı. Bütün dünya nefesini tutmuş bu büyük filmi bekliyor. Peki Marvel evrenini bilmeyen birisi Avengers Endgame filmini izlemeden önce hangi filmleri izlemeli?

Örümcek Adam (2002)

Örümcek Adam (2002)
Vizyon Tarihi: 14 Haziran 2002
Tür: Fantastik , Aksiyon
Yönetmen: Sam Raimi
Örümcek Adam karakterinin Marvel bünyesinde beyaz perdeye taşındığı ilk film 2002 tarihli Örümcek Adam. Filmde çizgi romanlardan, çizgi filmlerden tanıdığımız Örümcek Adam karakterinin ortaya çıkışını yani Peter Parker’ı ve onun bir örümcek tarafından ısırılmasını görüyoruz. Film devamında Örümcek Adam karakterlerini bilgisayar oyunlarına da kazandırdı.

Hulk (2003)

Hulk (2003)
Vizyon Tarihi: 22 Ağustos 2003
Tür: Fantastik , Aksiyon
Yönetmen: Ang Lee
Bruce Banner ve Hulk’ın beyaz perdede hayatımıza girdiği ilk film 2003 senesinde karşımıza çıkıyor. Banner’ın yaptığı deneyler esnasında yüksek radyasyona maruz kalıp ne zaman sinirlense yeşil bir deve dönüşmesini anlatan film Avengers ahalisinden yeni bir karakterin daha başlangıç hikayesini sunuyor.
 

Iron Man (2008)

Iron Man (2008)
Vizyon Tarihi: 02 Mayıs 2008
Yönetmen: Jon Favreau
Iron Man ya da namıdiğer Demir Adam hayatımıza Robert Downey Jr. ile birlikte 2008 senesinde girdi. Marvel’ın ve Avengers serisinin en önemli yüzlerinden olan Iron Man; 2016’daki Civil War filminin de en önemli kahramanlarından.

Thor (2011)

Thor (2011)
Vizyon Tarihi: 29 Nisan 2011
Yönetmen: Kenneth Branagh
İskandinav mitolojisinin en önemli karakterlerinden daha doğrusu tanrılarından olan Thor; mitolojiden masallara, masallardan kitaplara, kitaplardan çizgi romanlara ve en sonunda da Marvel bünyesinde sinemaya taşındı.

Captain America: The First Avenger (2011)

Vizyon Tarihi: 02 Eylül 2011
Tür: Bilim kurgu , Macera , Seri
Yönetmen: Joe Johnston
Marvel Comics’in orijinal bir karakteri olan ve daha önce 1990 senesinde Marvel’ın ilk sinema yapımında da beyaz perdeye taşınan Captain America karakteri ilk kez bu film ile hayatımıza giriyor ve daha önceki senelerde olduğu gibi en sonunda Avengers sürecinde hayat hikayesine şahit olacağımız bu karakterin süper kahramana dönüşme sürecine tanıklık ediyoruz.

The Avengers (2012)

The Avengers (2012)
Vizyon Tarihi: 04 Mayıs 2012
Yönetmen: Joss Whedon
Vee efsanevi kadro ilk kez bir araya gelir… Nick Fury’nin dünyayı kurtarmak için yaptığı çağrıyla daha önce sinema perdesinde ayrı ayrı tanıdığımız Marvel karakterleri sinemada ilk kez bir araya gelir ve güçlerini birleştirerek Avengers macerasını başlatır.

Galaksinin Koruyucuları (2014)

Galaksinin Koruyucuları (2014)
Vizyon Tarihi: 01 Ağustos 2014
Yönetmen: James Gunn
Galaksini Koruyucuları belki de Marvel tarihinin en ilginç ve uyumsuz ekibi. Bir rakun, bir ağaç, yeşil bir kadın… Daha neler… Avengers: Infinity War’da da keyifle izlediğimiz bu ekibin hikayesini öğrenmek için mutlaka bu filme göz atmalısınız. Ek bir not: Gerek İngilizce gerek Türkçe seslendirmeleri ile bu film sizi çok eğlendirecek. Grroott!!!

Avengers: Age Of Ultron (2015)

2012 senesinde ilk Avengers filmi başarıdan başarıya koşunca Marvel bu süper kahramanları birleştirme fikrini çok sevdi. 2015 senesindeki Ultron Çağı filmine ellerindeki neredeyse bütün süper kahramanları eklediler. Film; Marvel tarihinin en hareketli filmlerinden birisi. Her karakterin hem kendi hikayelerini hem de filmdeki ana macerayı takip edebiliyorsunuz.

Doctor Strange (2016)

Vizyon Tarihi: 04 Kasım 2016
Tür: Macera , Aksiyon
Yönetmen: Scott Derrickson
Eski bir cerrahın hayatı Tibet’te bir büyücü ile tanışması ile tamamen değişir. 2016 senesinde günümüz Marvel evreninin en sevilen karakterlerinden biriyle tanışıyoruz. Doctor Strange. Zamanla oynayan, zaman yolculukları yapan, geçmişi ve geleceği bilme gücüne sahip olan Strange’i ünlü oyuncu Benedict Cumberbatch’in canlandırması da bu karaktere ve filme ayrı bir popülerlik katıyor.

Black Panther (2018)

Black Panther (2018)
Vizyon Tarihi: 15 Şubat 2018
Yönetmen: Ryan Coogler
Marvel; hız kesmeden evrenine yeni karakterler eklemeye devam ediyor. 2018 senesinde hayatımıza siyahi süper kahramanımız Black Panther girdi. Babasının ölümünün ardından veliahtı olduğu izole topraklara dönüp tahta çıkan ve ülkesi Wakanda için düşmanları ile savaşan Black Panther; Infinity War ve Captain Marvel aşamalarından önce tanıştığımız en yeni süper kahraman.

Avengers: Infinity War (2018)

Vizyon Tarihi: 27 Nisan 2018
Yönetmen: Anthony Russo Joe Russo
Avengers macerasının sona ereceği iki filmlik bir final duyurulduğunda bütün dünya bu haberle inlemişti. Nihayet bu finalin ilk bölümü 2018’de vizyona girdi ve rekor üstüne rekor kırdı. Dünya tarihinin en çok kazanan ve bilinen filmlerinden oldu. Sonsuz güç verecek taşların peşine düşen Thanos’u engellemek için süper kahramanlarımıza yeniden bir araya gelip çok zor bir mücadeleye girişti. Bakalım serinin dev finalinde bizi neler bekliyor?