Aykut Enişte Film Afişi

Aykut Enişte Filmi Eleştirisi

Yazılıp söylendiği kadar iyi miydi Aykut Enişte?

Geliyor, geliyor derken geldi Aykut Enişte. Hakkında oyuncuları konuştu, reklamları yapıldı, gala sonrası olumlu eleştirilerin ardı kesilmedi, twitter filmden çıkanların yorumları ile doldu. Peki yazılıp söylendiği kadar iyi miydi Aykut Enişte?  
Cem Gelinoğlu’nu sinema dünyası Ali Kundili, Ali Kundilli 2 ve Yok Artık 2 filmleri ile tanıyordu. Şimdi ise yeni bir proje ile beyaz perdeye geri döndü. Aykut Enişte, Cem Gelinoğlu ve Giray Altınok’un senaristliğini yaptığı Onur Bilgetay tarafından yönetilen film BKM aracılığı ile dağıtıldı. Bu da filme büyük bir reklam avantajı sağlamış oldu. En öz haliyle aile özlemi çeken kimsesiz Aykut, sevdiği kadın ile evlenme planları kurmaktadır. Lakin başına gelen talihsiz bir olay sonrasında gelişen olaylarla kendini iki farklı ailenin arasında bulur. Ve başına gelmeyen kalmaz...  
Senaryo açısından tatmin edici bir sonuca varıyoruz. Bir senaryoda olması gerekenleri doğru uygulamışlar böylelikle hikaye çalışır hale gelmiş. Tesadüfe sokan zorluklar yerine zorluğa sokan zorlukların yer alması izleyenleri keyiflendiriyor. Cem Gelinoğlu'nun da söylediği gibi karakteri köşeye sıkıştıran durumlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Böylece Aykut'un içine düştüğü durumlardan sıyrılıp sıyrılamayacağını merak ediyoruz. Temelde her zaman olduğu gibi Zengin kız – Fakir oğlan hikayesi anlatılıyor, onun üzerine yorumlar eklenerek yeni bir şeyler deneniyor. Yaratılan karakterlerin bizlerden uzak olmayışı özleşmemizi de kolaylaştırıyor. Her yerde var olan karakterler değiller ama herkesin hayatına bir defa dahi olsa girmiş karakterler.  
Oyunculuklar da film için yeterli olmuş diyebiliriz. Yan karakterlerden biraz daha göz doldurur oyunlar isterdik aslında. Filmin başında daha içli dışlı olduğumuz o karakterleri ilerleyen zamanda arka planda çok kalması biraz rahatsız etti bizleri. Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Ege Kökenli, Müfit Kayacan, Lale Başar, Ali Erkazan, Özlem Çakar, Selen Domaç, Ferdi Sancar, Ecrin Moğultay, Güven Hokna ve Mekin Sezer oyuncu kadrosunda yer alıyor.  
Film içinde güldüğümüz sahnelerde Aykut (Cem Gelinoğlu) ve Mithat ( Mekin Sezer) yer alıyordu. Güzel bir ikili olduklarını düşünmekteyiz. Verdiği röportajda Aykut Enişte filminin devamının gelmesini istediğini söyleyen genç oyuncu Mekin Sezer, proje oldukça yer almak istediğini açıkça belirtmiş oluyor. Cem Gelinoğlu ile yaptığımız bir sohbet esnasında “ Mekin komik bir oyuncu, film onun için bile izlenir" demişti.  
Türk komedi filmi anlayışı “küfür edelim de güldürelim” den çıkmaya çalışıyor. Karakterin içine düştüğü trajikomik olaylardan meydana gelen Aykut Enişte filmine hala gitmedi iseniz gitmenizi öneririm. Tanımadığımız insanlarla karanlık bir salonda içimizden geldiği gibi gülesiye eğlendiğimiz bir vakit geçirdik, sizlere de tavsiye ederiz.
 

Yorumlar