Ayla ve Müslüm'ün Yapımcısı Mustafa Uslu Oscar Süreci Hakkında Konuştu

Ayla ve Müslüm'ün Yapımcısı Mustafa Uslu Oscar Süreci Hakkında Konuştu

Ayla’nın Oscar adaylığı sürecinde kendisinden adaylık karşılığında ülkesini kötüleyen konuşma yapmasının istendiğini ve bunu reddettiği için Oscar’ı alamadı.

Sinemamıza jet hızıyla giren ve sırasıyla yapımcılığını üstlendiği Ayla ve Müslüm filmleri ile ciddi hasılatlar elde eden yapımcı Mustafa Uslu; Sabah Gazetesi’ne çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bugünlerde Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatacak olan bir film üzerinde çalışan Uslu; Ayla’nın Oscar adaylığı sürecinde kendisinden adaylık karşılığında ülkesini kötüleyen bir konuşma yapmasının istendiğini ve bunu reddettiği için Oscar’ı alamadığını iddia etti.

Ayla filminin senaristi Yiğit Güralp’i yaşanan anlaşmazlıklar sonucunda film ekibinden çıkarmış, Güralp’ın ismini afişlerden dahi sildirmişti. Yiğit Güralp ve Mustafa Uslu arasındaki dava süreci devam ederken Güralp; Twitter hesabından Uslu’nun bu sözlerini “Filmde Ayla’nın yere düşen Türk Bayrağını kaldırdığı bir sahne var, akıl hocaları bunu çıkar Oscar alamazsın demişler bu da Amerikalılara yaranmak için çıkardı, filmde yok. Onu da anlatsa ya keşke, medya bu kardeşimize el vererek medyanın kalitesini de ortaya koyuyor.” şeklinde bir tweet atarak eleştirdi.

İşte Mustafa Uslu’nun çok konuşulan o sözleri;

“İlk kez size söylüyorum bunu. Biz Ayla filmiyle Oscar Ödülleri'nde son 4 saate kadar 8. sıradaydık. Benim bir konuşma yapmam istendi. Eğer ben o konuşmayı yapsaydım, biz Oscar'ı almıştık. Ama ben hayatım boyunca, ne bayrağıma, ne vatanıma, ne milletime asla ihanet etmem, kötü bir şey söylemem. Bunu yaparak bir yerlere gelmek hiç tarzım değil

Özgürlüklerin olmadığı bir ülkede film yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyor musunuz?' diye başlayan bir konuşmaydı… Ve ben bunu yapmadım. Yapsaydım Oscar'ı almıştık. İnkar edilemez bir insanlık hikayesini reddetti Oscar. Ben mi kaybettim? Hayır. Oscar, yetim Ayla'nın yüzüne kapıları kapattı diye Los Angeles'taki Güney Kore Mahallesi eylem başlattı. İmza kampanyası düzenledi. Bir Türk filmini Amerikalı Koreliler savundu orada. Ama kendi milletimizin Oscar seçici üyesi Ayla'ya oy vermedi… Olsun, Türk halkı bize Oscar'ı verdi zaten.”

Ayla

Ayla

Vizyon Tarihi: 27 Ekim 2017
Tür:
Yönetmen:
Yapımcı:

Yorumlar