Ayvalık Film Festivali Ertelendi

Ayvalık Film Festivali Ertelendi

Coronavirüs salgını nedeniyle Başka Sinema Ayvalık Film Festivali için erteleme kararı verildi.

Mart ayında patlak veren coronavirüs salgını, tüm dünyayı etkisi altına aldıktan sonra çeşitli sektörlerin işleyişini de engelledi. Bu salgından en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi de sinema oldu. Tüm dünya genelinde sinemalar kapandı, yeni filmlerin vizyon tarihleri ertelendi, çekimler iptal edildi. Başta Oscar olmak üzere uluslararası çapta düzenlenen ödül törenleri ve festivaller ya ertelendi ya da iptal edildi. Şimdi de bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali için erteleme kararı alındı. Son günlerde coronavirüs salgını nedeniyle vaka sayısındaki artışlar, festival yönetiminin erteleme kararı vermesine sebep oldu. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali'nin ertelenme haberi, sosyal medya hesapları üzerinden duyuruldu.

Festival yönetimi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada önce festivali açıkhava gösterimleri ile erken bir tarihe almayı düşündüklerini ancak Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar ve vaka sayısındaki artışlar nedeniyle festivalin ertelenmesine karar verdiklerini ifade ettiler. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, geçtiğimiz iki yıldır düzenleniyordu. Ancak bu karardan sonra festival süresiz olarak ertelendi. Festival için henüz yeni bir tarih açıklanmadı, yeni tarih salgının seyrine ve Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre belirlenecek.

Festivaller Ertelenmeye Devam Edebilir

Dünya çapında düzenlenen birçok festival veya sanat etkinliği coronavirüs salgını nedeniyle ya ertelendi ya da online platforma taşındı. İstanbul Film Festivali, salgının bir nebze de olsa kontrol altına alınmasının ardından açıkhava sineması şeklinde düzenlenmişti. Diğer birçok festival için online bir program hazırlandı ve biletler online olarak satışa sunuldu. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ertelenirken Ankara Film Festivali kapsamında gösterimlerin salonlarda yapılması planlanıyor. Salgının seyri, vaka sayısındaki artışlara göre önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi planlanan sinema etkinliklerinin programlarında değişikliklerin yaşanması bekleniyor.

Yorumlar