Baba Parası Film Afişi

Baba Parası Filmi Eleştirisi

2020’nin ilk komedi filmi Baba Parası 2020'nin ilk gününde vizyona girdi.

Murat Cemcir, Ahmet Kural, Yağmur Tanrısevsin, Devrim Yakut, Rasim Öztekin’i izleyeceğimiz filmin yönetmen ve senarist koltuğunda Düğün Dernek, Kardeş Payı gibi yapımlarda kendini kanıtlamış-kanıtlamakta olan Selçuk Aydemir oturuyor.

Baba Parası, isminden de anlaşılacağı üzere baba parasının kolaylığından, tatlı oluşundan ilerleyen bir hikayeye sahip. Zengin bir baba, ölümü ardından çocuklarına -çok sayıda olan çocuk”larına”- yüklü bir miras bırakıyor. Miras, şifresinin çözülmesi beklenen bir kasada saklı ve kasadaki servetin sahibi tek bir kardeş olmalı. Farklı düzenlere, tiplemelere, yaşam tarzlarına sahip bu kardeşler şifreyi çözme yolunda 48 saat sürecek bir yarışa giriyorlar. Kendilerine verilen bu süre dolana kadar sapılan yollar, aslında paranın insana neler yaptırabileceğinin küçük kanıtlarını oluşturuyor.

Filmin 4 dakikaya yakın fragmanı yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Komik sahnelerin tamamının fragmana yerleştirildiğini sanıyorduk ama yanıldık, dahası var. Baba Parası; akıcı, yer yer komik bir senaryoya ve yerinde bir dinamiğe sahip. Öyle ki, “hikayenin bu kısmı gereksiz” diyebileceğimiz çok az sahne var. 2 saati geçmeyen film, tadında ve tatmin edici bir son taşıyor. Bu arada Baba Parası 2’ye de açık kapı bırakmayı ihmal etmiyor.

 

Bilindiği üzere ikilinin film serilerinde hep 2. başrolün kendisine kaldığı Murat Cemcir, filmin yapımcısı olmanın da verdiği bir güçle sanıyorum ki “eeh yeter artık” demiş ve kendine iki rol birden almış. Ahmet Kural’ın tek karakterini gölgeleyebilmiş mi? Orası tartışılır. Genç kardeş rolü Murat Cemcir için yeni ve temiz bir yaratı. Fakat yaşlı olduğu kısımlarda yapılmaya çalışılan plastik makyaj, düşük bütçeli bir youtuber tiplemesinin ötesine geçememiş.-Oysa filmin makyaj bütçesinin yaklaşık 150 bin TL olduğu söyleniyor.

Ne diyelim, denenmiş olmuş...

Ahmet Kural’ın Kıbrıslı tiplemesi ise senaryo açısından oldukça orijinal. Olamayan şivesine ve sanki her filminden biraz biraz detaylar aldığı kostüm-makyajına rağmen esprileri yerinde, izlemesi keyifli. Gereği var mı diye sordurtan uçup kaçmaları, düşüp kalkmaları, İvedikvari göbek detayı da olmasa neredeyse tam olacakmış. Keşke olsaymış.

Devrim Yakut bir tık fazla zorlama, Yağmur Tanrısevsin çokça silik. Sanki başka bir atmosferdeler. Filmi taşıyan bir oyuncu varsa o da Özgür Emre Yıldırım. Klişe karakterine rağmen içini doldurabilen tavrı, enerjisi, ağız dolusu güldürebilen finali. Filmi taşımakla kalmıyor, içinde olduğu tüm sahneleri izlenmeye değer kılıyor. Belli ki Murat Cemcir ve Ahmet Kural ikilisinin mizah matematiği yavaş yavaş çöküyor. Takılıp kalınan insan tipleri, alışılmış olanı beklenmedik bir anda seyircinin karşısına ansızın çıkarışları, hızla konuşup olayları hızla akıtışları bu filmde tutmamış. O kadar tutmamış ki, baştan sonra kasanın şifresi 1234 çıkacak zannediyorum. Espriler hala iş yapıyor, yapacak da. Fakat aynı kadronun tiplemeleri filmden filme dönmelerinin elbette bir noktadan sonra kabak tadı verecekti. Sanıyorum bu nokta, o nokta.

Tüm bu hırslı olumsuzlama odaklı yazıma rağmen, yine olsa yine izleyeceğim. Çünkü ekip tanıdık, zamanında doyasıya güldüğümüz birileri. Dolayısıyla beklentimiz yüksek. Baba Parası 2 çıktığında neler aşılabilmiş, üzerine neler konulabilmiş hep birlikte görmek dileğiyle…

Yorumlar