Bad Boys: Her Zaman Çılgın Film Afişi

Bad Boys: Her Zaman Çılgın Filmi Eleştirisi

Will Smith ve Martin Lawrence' ın başrolünü üstlendiği suç ve komedi türünü harmanlayan Bad Boys For Life film eleştirisi.

1995 yılında yönetmenliğini Michael Bay’in yaptığı ve başrollerinde Will Smith ve Martin Lawrence’ın yer aldığı Bad Boys, 2003’teki devam filminin ardından uzun yıllar sessizliğini korudu. Bu sene, tam 17 sene sonra ekip tam kadro geri dönüyor. Fakat bir kişi eksik, o da Michael Bay.

Film çılgın ikili Mike Lowrey ve Marcus Burnett’ ın emeklilik tartışmaları sırasında, geçmişteki defterlerin tekrar açılması ve Mike’ın çökerttiği Aretas Karteli’nin intikam için geri dönmesi üzerine gelişen olayları ele alıyor. Filmin hikayesine bakacak olursak bizi pek de heyecanlandıran bir durum yok. Hatta bu gibi ikililerin yer aldığı benzer filmlerin pek çoğunda rastladığımız unsurlar da filmde yer alıyor ki bunca yıl sonra bu kadar klişeyle geri dönmek ne kadar doğru, bilemiyorum doğrusu. Bu sebeple filmin hikâye anlamında herhangi bir yenilik katılmamış, bugüne kadarki benzer filmlerden pek de farkı yok.

Filmdeki güldürü unsurları, Will Smith ve Martin Lawrence isimlerinin oyunculuklarıyla birleşerek izleyiciyi kahkahaya boğuyor. Serinin önceki filmlerine bakacak olursak, ikilinin geçmiş filmlere kıyasla biraz paslandığını söylemek yanlış olmaz. Fakat söz konusu ikili Will Smith ve Martin Lawrence olunca, bu pek de sıkıntı olmuyor. İzleyenleri kahkahaya boğmaya devam ediyorlar. 

Filmin türü ise biraz karışık. Zira aksiyon filmi seven de sevmeyen de filmi beğenebilir.  Aynısı komedi türü içinde geçerli. Zannedersem bu filmin ne tam olarak aksiyon ne de tam olarak komedi filmi olmamasından kaynaklanıyor. Bu sebeple John Wick gibi aksiyon filmlerinin veya son dönemdeki başarılı komedi filmlerinin sıkı takipçilerinin filmden ne kadar memnun ayrılacağını kestirmek zor. Filmi izlemek isteyenlere önerebileceğim tek şey; filmi ne aksiyon ne de komedi filmi olarak düşünmeyin. Biraz ondan biraz bundan diyerek keyfini çıkarın.

Film bütçesini çoktan çıkarttı. Fakat şu an için elde ettiği gelirin stüdyonun beklentilerinin altında kaldığını düşünüyorum. Filmin böyle bir tabloyla karşılaşmasının sebebini kitle olarak görüyorum. 17 sene önce hitap ettiği kitlenin gençleri birer yetişkin oldu. Bu da filmin 17 sene önceki kitlesine hitap etmesini oldukça zorlaştıran bir durum bence. Blade Runner, Star Wars gibi filmlerin aksine Bad Boys gibi filmler yıllarca beklenecek türden değil. Ancak seri filmi oluşu ise oluşturacağı yeni kitlenin önceki filmleri bilmesini zorunlu kılıyor. Bu sebeple ne geçmişteki kitlesini ne de oluşturması gereken yeni kitleyi pek de yakalayabileceğini düşünmüyorum.

Bana kalırsa film; klasik aksiyon filmlerinin her ögesini içerisinde barındırarak izleyiciye herhangi bir yenilik katmayan, pek de sürükleyici bir hikâyeye sahip olmayan bir film. Fakat geçmişi anmak ve keyifli vakit geçirmek için izlenebilir.

 

Yazar: Ahmed İlhan Özşirin

Yorumlar