BAFTA'dan Idris Elba'ya Özel Ödül

BAFTA'dan Idris Elba'ya Özel Ödül

BAFTA, Idris Elba'nın televizyon dünyasına katkılarını özel bir ödülle onurlandıracak.

Yıldız aktör Idris Elba, televizyon sektöründeki başarılı kariyeri, yazarlığı, yapımcılığı ve yeni yetenekleri keşfederek sanat dünyasına kazandırması ile tanınıyor. Hem aktör olarak hem de üretim aşamasındaki rolü ile tüm katkıları bu sene BAFTA tarafından özel ödüle layık görüldü. Başrolünde oynadığı "Luther" dizisi ile tanınan yıldız oyuncu, James Bond karakteri için konuşulan isimler arasında.

 

BAFTA Özel Ödülü, İngiliz Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin en yüksek onurları arasında yer alıyor. Daha önce Nicola Shindler, Clare Balding, John Motson, Henry Normal, Nick Fraser, Lenny Henry, Delia Smith ve Cilla Black gibi ünlü isimler BAFTA Özel Ödülü'ne layık görülmüştü. Idris Elba, BAFTA özel ödülünden önce "The Wire" dizisiyle HBO, "Luther" ile Altın Küre kazanmış, Emmy Ödüllerine aday olarak gösterilmişti. Son olarak Idris Elba "In The Long Run" dizisinde rol almıştı. yakın zamanda dizinin üçüncü sezonu yayınlanacak.

 

Elba'dan BAFTA'ya Teşekkür

Idris Elba, BAFTA Özel Ödülü'ne layık görülmesinin ardından “Bu endüstrideki farklı geçmişlerden gelen yeteneklere fırsat ve erişim sağlamak benim için bir misyon oldu. Bu da yıllar önce açık fikirli ve çeşitliliğe duyarlı birilerinden aldığım bir fırsattı. BAFTA'ya kendimi ve aynı amaca adanmış diğer kişileri tanıdığı için teşekkür ediyorum. Çünkü bunların hepsi farkındalığın değişmesine yardımcı olmak için gerekli adımlar ve eğlence alanındaki çeşitlilik farkının anlaşılması için oldukça önemli.” dedi.

 

Idris Elba'nın Başarıları

Idris Elba, 2013 yılında Green Door Pictures şirketini kurdu. Bu şirket, eğitim vermek ve henüz keşfedilmemiş yetenekleri sanat dünyasına kazandırmak konusunda Film London, Creative Access ve MAMA Gençlik Projesi ile birlikte prodüksiyon odaklı çalışıyor.

 

Idris Elba'nın en büyük girişimi ise 2016 yılında oldu. Elba, ekran çeşitliliğinin olmaması nedeniyle İngiliz parlamentosuna karşı çıktı ve gündemi salladı. Bu tepkisi, büyük yankı uyandırdı. 2016 yılında Kraliçe Elizabeth’in Yeni Yıl Onur Listesi ve Time 100’ün Dünyadaki En Etkili İnsanlar listesinde yer aldı.

 

Idris Elba,“Mandela: Long Walk to Freedom”, “Beasts of No Nation” ve “Avengers: Age of Ultron” projeleri ile kariyerinde önemli adımlar attı.

Yorumlar