Balina Avcısı Film Afişi

Balina Avcısı Filmi Eleştirisi

Philipp Yuryev'in Balina Avcısı filminin eleştirisi sizlerle.

Philipp Yuryev’in yazıp yönettiği ve yönetmenlik kariyerinin ilk uzun metraj filmi olan “Balina Avcısı”, İstanbul Film Festivali ile çevrimiçi olarak seyircisi ile buluştu.


Rusya ile ABD’yi bağlayan Bering Boğazı sınırında bir Rus köyünde balina avcılığı ile hayatını sürdüren bir gencin ilk aşkını konu alan film üzerine konuşalım.
Leshka ismindeki genç, Amerika’nın Detroit kentinde yaşayan ve erotik webcam showları yapan bir genç kıza aşık olur.” Karakterin yaşadığı kasaba Rus kırsalında izole bir yer. Yabancı ve duygusal kuraklığın bol olduğu bir alan ve bölge, perdede son derece hoş görüntülerle aktarılmış. Hikayenin içine girmek kolay ve atmosfere rahatça adapte olabiliyoruz. 


Bir ilk gençlik öyküsü içerisinde özellikle ilk aşk ve bastırılmış cinselliğin kuzey toplumlarının genelinde görülen benzer özelliklerini analiz eden yönetmen Bering Boğazı üzerinden Rus – ABD karşılaştırmasına da gidiyor ve olaylar bir noktada ABD güzellemesine ister istemez evrilmiş bir pozisyona geliyor. Alaska’yı bir kurtuluş olarak gören Leshka, bulunduğu kasabanın rahatsız edici her türlü durumundan kurtulmak ve kendine yeni bir hayat kurmak için gitme planları içerisinde. Bunu cinsel dürtüleri ve saf aşk ile birleştiren bir çocuk aklı ile hareket ediyor. Film karakter gelişimi konusunda başlarda dengeli bir rota izlerken ikinci yarıdan sonra rotadan sapıyor ve tamamlanmamış öyküler veya zoraki tamamlanan öyküler limanına yanaşıyor. 


Kurgu dili ile kolay anlaşılırken senaryodaki bazı deneysel çalışmalar filmi çıkmaza sürüklemiş demek hiç de yanlış olmaz. 


Kimi filmler için şablon uygulamak en doğrusu olabilir. Yalnızca farklı bir final yazmak için suni müdahaleler iyi başlayan bir filmi ucuzlaştırıyor sanırsam. 


Festival boyunca seçkideki filmlerle sizlerle olmaya devam edeceğiz. 


Keyifli seyirler dileriz.

Yorumlar