Başlat: Ready Player One Film Afişi

Başlat: Ready Player One Filmi Eleştirisi

Steven Spielberg' ün yönetmenliğini üstlendiği Başlat filmi ile gerçek dünyadan çok uzaklara gidiyorsunuz.

Yıl 2045’tir, dünya pek çok savaştan geçmiş, kaynaklarla birlikte insanların umudu da tükenmiş ve mutluluk artık tamamen sanal dünyada ulaşılabilen bir şeye dönüşmüştür. Dünya genelinde milyarlarca insan zamanlarının çoğunu gerçek hayat yerine, Morrow ve Halliday adlı iki dehanın yaratmış olduğu Oasis adlı sanal gerçeklik dünyasında geçirmektedir. VR gözlükleri ve kostümleri sayesinde yarattıkları avatarlarla istedikleri kişi olabilen ve gündelik hayatın aksine, sınırsız bir sosyal deneyime kavuşanlardan birisi de ailesini küçük yaşta kaybeden Wade Watts’tır. Teyzesiyle şehrin en fakir semtlerinden birindeki bir konteyner yerleşkesinde yaşayan Wade’in tek amacı oyunun milyoner kurucusunun oyun evreninin içine sakladığı anahtarları bularak sondaki büyük ödüle; kazanana oyunun ve Halliday’in servetinin kapılarını açacak Paskalya Yumurta’sına ulaşmaktır. Oasis evrenindeki dostlarıyla keyifli vakitler geçirdiği bu anahtar avı bir süre sonra acımasız bir savaşa dönüştüğünde Wade sanal dünyanın gerçek hayatın yerini alamayacağını öğrenecek ve kendini tüm insanları etkileyecek büyük bir savaşın içinde bulacaktır.

Oasis evreninde insanlar en sevdiği karakterin kılığına girebilir, kendilerini görmek ve göstermek istedikleri gibi tasarlayabilir, bu görünümleriyle birbirleriyle sosyalleşebilir ve uygun donanımlara sahip oldukları takdirde fiziksel olarak yaşadıkları sanal deneyimleri gerçekmiş gibi hissedebilirler. Gelişen teknolojilerin sunduğu bu müthiş deneyim elbette karşılıksız değildir. Parası olanın daha iyi donanımlara sahip olması, dolayısıyla Halliday’inki gibi büyük bir mirasın peşine düşenlerin yarışma koşullarını dengesiz hale getirmesi ise kaçınılmazdır. Bu yarışta bizim mutsuz ve asosyal ergenimiz Wade’i elindeki sınırlı malzemeye rağmen öne geçiren ise onun tam bir geek olmasıdır. Geek en kaba tanımıyla; az bilinen yahut oldukça spesifik bilgi alanlarına ve hayal gücüne kimi zaman saplantılı biçimde hayran olan kişidir. Bu bağlamda Başlat için geekler tarafından diğer geekler için büyük bir özenle hazırlanmış, bilgisayar oyunları ve 80ler Amerika pop kültürü üzerine kurulu bir define avı demek yanlış olmaz. Atari 2600'den,  Geleceğe Dönüş’ün güzeller güzeli DeLorean’ına, Shining ve Terminatör gibi filmlere yaptığı nefis göndermelerden avatarlardaki gülümseten detaylara film tam bir sinefil filmi olmuş.

90 sonrası doğanların referansların tamamını anlamama ihtimali olsa da Ernest Cline’ın 2011’de yazdığı aynı isimli çok satan romandan sinemaya uyarlanan, Steven Spielberg’ün bilim kurguya dönüş filmi olarak nitelendirilen Başlat (Ready Player One), yaratılan dünya ve görsel lezzet için bile her jenerasyonun keyifle izleyebileceği, kült olmaya aday bir yapım olmuş. 

Yorumlar