BBC Belgeselciliğin En Büyük Kuralını Bozdu

BBC Belgeselciliğin En Büyük Kuralını Bozdu

Dünyanın en ünlü haber platformlarından BBC’nin belgesel ekibi, doğal yaşam belgeselciliğinin en büyük kuralını bir kereliğine bozdu.

Doğal yaşamı konu edinen belgesellerde, özellikle vahşi yaşam söz konusu ise asla doğanın işleyişine müdahale etmeme kuralı mevcuttur. Yönetmeninden, kameramanına belgesel ekibi dünyanın en acıklı sahnesine de şahit olsalar asla olaya müdahale etmezler. Ancak BBC’nin nesilleri tükenen hayvanları konu edinen Dynasties (Hanedanlar) isimli belgeselinde bu kural bir kereliğine bozuldu. Ekibin başında yönetmen olarak Will Lawson’un bulunduğu bir esnada bir anne penguen ve yavrularının bir hendekte mahsur kaldığını fark eden belgeselciler, nesilleri tükenmekte olan bu türe yardım etmeye karar verdiler. Lawson’un kararı ile pasif yardım kararı alan belgeselciler hendeğin kenarına penguenlerin geçebileceği bir patika kazdı ve kurtulup kurtulmama kararını penguenlere bıraktı. Nihayet saatler sonra penguenler yolu bulup, kurtulmayı başardılar.

Dynasties belgeselinin arkasındaki isim olan dünyanın en ünlü belgesel yapımcı ve yönetmeni, Sir unvanlı David Attenborough da kendisinin orada olması durumda aynı şeyi yapacağını söyledi.

 

Yorumlar