Before Üçlemesi'ne Yakın Metraj

08 Şubat 2018
Before Üçlemesi, özellikle romantik film sevenler için çok ayrı yeri olan bir seridir. 3 filmin de arasında 9 yıl bulunur. Yönetmen Richard Linklater bu durumu karakterlerinin olgunlaşmaları ve giderek gençliklerinden yaşlılığa geçişlerini vermek için yaptığını açıklamıştır. Ayrıca filmin yapım kararı bir gezide tanıştığı Amy adlı kadınla uzunca sohbet etmesinin sonrasında kesinleştirmiş ve senaryoyu öyle oluşturmuştur.

Before Sunrise : 1995  

Before Sunrise’nin yönetmenliğini, tam olarak 12 yılda çekilerek hakkında çok konuşulan ve bolca ödül alan 2014 yapımı Boyhood’u yöneten Amerikalı yönetmen Richard Linklater’ın yönettiği ve kendisinin uluslararası tanınmasını sağlayan Before Üçlemesi’nin ilk filmidir. Filmin başrollerinde diğer iki filmde de rol alan, 1989 tarihli Dead Poets Sociaty ve 2014 yapımı Predesention adlı ses getiren bilimkurgu aksiyon ile tanıdığımız Amerikalı aktör Ethan Hawke yer alıyor. Before serisi ile Hollywood’da tanınırlığı artan ve bu üçleme dışında efsane yönetmen Kieslowski’nin Üç Renk serisinden White ( Beyaz )’da rol alan Fransız aktrist Julie Delpy de filmin kadrosunda yer aldı.
Film, trenle Avrupa gezisine çıkan genç Amerikalı Jesse ile onunla aynı trende bulunan genç Fransız Celine’in bir yemek ile başlayan dostluklarının ardından birlikte trenden inmeleri ve birbirleriyle çok iyi anlaşmaları sonucunda dostluklarının aşka dönüşmesini anlatır. 

Before Sunset : 2004

Before Sunset, yönetmenliğini yine Richard Linklater’ın yaptığı ve başrollerde ilk filmdeki gibi Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin yer aldığı Before serisinin ikinci filmidir. İkinci filmde ilk filmin aksine Ethan Hawke ve Julie Delpy’de senaryoda yönetmen Linklater ile birlikte çalışmışlardır. Bu durum filme de katkısı olacaktı ki ikinci filmin aldığı puanlar ve eleştiriler ilk filmden daha olumludur. Ayrıca ilk film oscar adaylığı elde edememiş ancak Before Sunset en iyi uyarlama senaryo dalında oscara aday olmuştur.
Film, ilk filmin sonunda Jesse ve Celine’in tanışmalarından 9 yıl sonra, Jesse’nin tanışmalarıyla ilgili bir kitap yazmasını, Celine’in de bunun haberini alarak tekrar Jesse’yle buluşup bir gün batana kadar geçirdikleri bir günü anlatır. 
 

Before Midnihgt : 2013

Before Midnight, yönetmen Richard Linklater’ın romantik filmler sinemasında çığır açan ve kült olarak gösterilen Before Üçlemesi’nin son filmidir. Dünya sinemasında genellikle seri filmler düşünüldüğünde her bir devam filminde başarı düşşe de bu Before serisi için geçerli olmamıştır. Her bir devam filmi bir öncekinin üzerine koyarak başarısını devam ettirmiştir. Before Midnight’ta eleştirmenler baza alındığında serinin en iyi filmi olmuştur. 
Film, artık evlenmiş ve çocukları olmuş olan Jesse ve Celine çiftinin çocuklarıyla birlikte çıktıkları tatilde tanışmalarından Jesse’nin kitap yazmasını, tekrar buluşmalarından evlenmelerine kadar gelen süreci tartışmaya başlamalarını anlatır. Bu filmin de senaryosunda Before Sunset’te olduğu gibi Ethan Hawke ve Julie Delpy, yönetmen Richard Linklater’la beraber çalıştılar ve en iyi uyarlama senaryo dalında oscara aday gösterildiler.
 
Geceyarısından Önce / Before Midnight

Geceyarısından Önce / Before Midnight

Vizyon Tarihi: 19 Temmuz 2013
Tür:
Yönetmen:

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.