BELÇİKA’NIN AUTEUR YÖNETMENİ: Felix Van Groeningen

Bu dosyamızda siz okuyucularımıza Belçika sinemasının modern döneminin en önemli ustalarından ve artık auteur yani kendi sinema dilini oturtmuş bir yönetmen olan Felix Van Groeingen’in filmografisini hazırladık. Dileriz beğenirsiniz, keyifli okumalar dileriz.   

STEVE + SKY : 2004

Steve + Sky Belçikalı ünlü yönetmen Felix Van Groeningen’in ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşır. Filmin senaryosu da yönetmen Groningen’e aittir. Başrollerde ise Titus De Voogdt, Delfine Bafort ve Groeningen ile bu filmden sonra iki filmde daha beraber çalışacak olan Belçikalı ünlü aktör Johan Heldenbergh yer alır.

Film, küçük çapta dolandırıcılık yapan Steve’in hapisten çıktıktan sonra tanıştığı hayat kadını Sky ile bir ilişkiye başlamasını ve birlikte yaşadıkları acı tatlı hayatı anlatır.

DAGEN ZONDER LIEF : 2007 Dagen Zonder Lief, yönetmen Felix Van Groeningen’in ikinci uzun metrajlı filmidir. Yönetmen bu filmde kendi sinema dilini daha çok oturtmaya başladığının sinyallerini de verir. Filmin senaryosu ise Arne Sieners ve yönetmen Groeningen’e aittir. Başrollerde  Koen De Graeve, Wine Dierickx ve Pieter Genard yer alır.

Film, birlikte yaşayan bir grup arkadaşın oldukça uzun bir zamandan sonra yanlarına gruplarından ayrılan eski bir üyenin geri gelmesiyle hayatlarının yavaş yavaş değişime uğramasını ve içinden çıkılamayan bir hale gelmesini anlatır.

DE HELAASHEID DER DINGEN ( MIS FORTUNATES ) : 2009 De Helaasheid Der Dingen, Felix Van Groeningen’in üçüncü ve en sevilen filmlerinden biridir. Kendi sinema dilini bu filmde tam anlamıyla oturtur. Drama ile komediyi çok göze sokmadan eşit miktarlarda kullanarak çok başarılı bir şekilde harmanlama ve arkada da her zaman çalan kusursuz şarkılar. Başrollerde Kenneth Vanbaeden, Valentijn Dhaenens, Koen De Graeve, Wouter Hendrickx ve sıradaki filmimiz The Broken Circle Breakdown’da da başrolde yer alan Johan Heldenbergh yer alır.

Film, ufak bir kasabada cahil, fakir babası ve çoğu alkolik 3 amcasıyla birlikte ızdıraplı bir hayat yaşamakta olan Gunther’in kendi gözünden büyüme hikayesini anlatır. Film konudan görüldüğü üzere tamamiyle iç karartıcı değil aynı zamanda komedinin de anlatıma dahil olduğu çok başarılı bir filmdir. Katıldığı İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanan yapım aynı yıl Cannes Film Festivali’ne de konuk olur.

THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN ( KIRIK ÇEMBER ) : 2012

The Broken Circle Breakdown, Felix Van Groeningen’in en iyi filmlerinden biridir. Aynı zamanda 2012’de ülkemizde festival filmlerinin gösterimlerini üstlenen Başka Sinema’nın katkılarıyla Filmekimi’nde gösterilmiştir. Filmin senaryosu, Mieke Dobbels, Felix Van Groeningen ve başrol oyuncusu Johan Heldenbergh’e aittir. Başrollerde ise Johan Heldenbergh, Veerle Baetens, Nell Cattrysse ve Geert Van Rampelberg bulunur. Ayrıca filmin en iyi yabancı film dalında oscar adaylığı da vardır.

Film sıkı bir ateist müzisyen olan Didier ile inançlı bir dövmeci olan Elise’nin tanışmalarını, evlenmelerini ve çocukları olduktan sonra onun yakalandığı amansız bir hastalıkla birlikte ilişkilerini ve geçmişlerini sorgulamalarını flashback ( geriye dönüş )’ler eşliğinde anlatır. The Broken Circle Breakdown, özellikle unutulmaz finaliyle hafızlarda yer etmiş bir Groeningen şaheseridir. Didier karakterinin müzisyen grubunun olması filmin drama ve komedisine müzikal türünün de eklenmesini ve kusursuz bir uyum oluşmasını sağlar.

BELGICA : 2016 Belgica, Felix Van Groeningen’in henüz vizyona girmemiş olan filmi Beautiful Boy’dan önceki filmidir. Belgica’da aynı The Broken Circle Breakdown gibi ülkemizde Başka Sinema kapsamında Filmekimi’nde gösterilmiş ve övgü almış bir filmdir. Filmin senaryosu Felix Van Groeningen ve kendisinin dosyamızda da yer alan bir diğer filmi 2007 tarihli Dagen Zonder Lief’in de senaryosunda çalışan Arne Sierens’e aittir. Başrollerde Stef Aerts, Tom Vermeir, Stefaan De Winter, Dominique Van Malder, Boris Van Severan ve Charlotte Vandermeersch yer alır.

Film, genç Jo’nun geçmişte ufak suçlar işlemiş olan tekinsiz ve alkolik abisi Frank ile birlikte Belçika’nın göbeğinde ortak olarak Belgica adlı bir bar açmalarını, barın ününün şehir sınırlarını aşmasıyla birlikte özellikle Frank’in geçireceği psikolojik ve ruhsal değişiklerle birlikte oturan düzenin bozulmaya başlaması anlatılır. Belgica aldığı düşük puanlara rağmen Groeningen’in underrated filmlerinden biridir. Müzik kullanımının kusursuzluğu The Broken Circle Breakdown ile birlikte en çok bu filmde göze çarpar.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.