Filtreler

Bilim Kurgu Dizileri

20 sonuç Sırala
Filtrele

Bilim kurgu dizileri, günümüzde olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak seyirciyi içine çeker. Böylece yakın gelecek ya da uzak gelecekle ilgili senaryolar oluşturulur. Bizi uzayın derinliklerine veya farklı dünyalara götüren bu kurgu her yaştan herkesin ilgi odağı olmuştur. Nadiren geçmişi kurgulayan bilim kurgu da mevcuttur.

Bilim kurgu, adından da anlaşılacağı gibi kurgusal ama gerçekleşmesi mümkün olabilecek öğeleri içerir. Ayrıca yaratıcı çalışmalar ile aksiyon, fantastik ve korku filmleri ile de iç içe olabilir. Bilim kurgu içerisindeki kurgulamalar gelecekle, alternatif zaman dilimleri ile uzaylılar ve dış dünya ile mevcut doğa yasalarına ters düşen bilimsel kurallar ve teknoloji ile oluşturulur.

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Bilim kurgu dizisi denilince akla ilk gelen dizi elbette ki Black Mirror dizisi oluyor. Dram ve gerilim türünü de içinde barındıran dizi 2011 yılında İngiltere’nin Channel 4 adlı televizyon kanalında yayınlanmaya başlamıştır. Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan Black Mirror, Altın Emmy ödülünü kazanmıştır.

Son yıllarda adından fazlaca söz ettiren bir diğer bilim kurgu dizisi ise Stranger Things. Genç ama dinamik bir kadroya sahip olan dizi, başladığı tarihten beri büyük beğeni kazanmıştır.

2017 Alman yapımı Dark dizisi ise yayınlanmaya başladığı andan itibaren olumlu yorumlar almıştır. Netflix orijinal dizisi olan Dark, sürükleyici ve akıl almaz senaryosu ile 2 ödül ve 13 adaylık sahibi olmayı başardı.

Bireysel farklılıkları ekranlara taşıyan Sense8 dizisi ise sanırım sektörün en maliyetli dizilerinden biridir. 8 ayrı ülkede çekilen dizi iki buçuk saatlik final bölümü ile ekranlara veda ederek sevenlerini üzmüştür.

Bilim Kurgu Dizi Önerisi

Cinedb olarak kullanıcılarımıza en iyi bilim kurgu dizilerini, bilim kurgu dizi önerilerini sunmayı hedeflemekteyiz. Sinemaseverlerin büyük bir coşku ve tutku ile seyrettikleri bu tür ile ilgili tüm bilgilere platformumuz üzerinden kolaylıkla ulaşılmaktadır.

/1