Yırtıcı Kuşlar Film Afişi

Yırtıcı Kuşlar Filmi Eleştirisi

Solo Harley Quinn filmi Birds of Prey vizyona girdi.

    2016 yılında gösterime giren ve hayal kırıklığı yaratan Suicide Squad filminin biz izleyenlere kattığı tek şey Margot Robbie’li Harley Quinn karakteri oldu. Ardından Harley Quinn’in solo filminin duyurulması ile heyecanlı bir bekleyiş sürecine girdik. Heyecanlı bekleyişimiz sona erdi ve nihayet Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn vizyonda.

    Film gerek çizgi romanlardan gerekse film ve çizgi filmlerden bildiğimiz Gotham’ın en çılgın âşıkları Harley Quinn ve Joker’in ilişkilerinin son bulması sonrası, başta Black Mask olmak üzere pek çok kişinin intikam için Harley Quinn’in peşine düşmesini ele alıyor. Hikâye anlamında olumlu ya da olumsuz bir yorum yapmayacağım. Zira bu tür filmlerin Deadpool gibi diğer örneklerine de bakınca, izleyicinin filmi izlemesini sağlayan unsurun iyi bir hikâye olmadığını görebiliriz. Bu sebeple film hikâye anlamında yenilik katmayan, diğer kahraman filmlerinden pek de farkı olmayan bir film. Fakat bunun bile DC için bir gelişme olduğunu söyleyebilirim.

    Filmin en iyi yanı: Margot Robbie. Geçmiş dönemlerde oyunculuğunu öne çıkarma fırsatı sağlayacak rollerden ziyade güzelliğiyle ön plana çıkan rollerde oynamış olan Margot Robbie, son yıllarda yeteneğini herkese kanıtladığı I, Tonya, Bombshell gibi filmlerin ardından Hollywood’un yükselişteki isimlerinden biri. Ayrıca her filmde bambaşka karakterleri oynamasıyla da, yıllardır Johnny Depp için söylenen ‘‘Her role uyuyor’’ yorumunun kendisi için de yapılacağını tahmin ediyorum. 

    Filmden önce aklımda bir soru vardı; Acaba ‘‘Heath Ledger Joker’i’’ veya ‘‘Hugh Jackman Wolverine’i’’ gibi ‘‘Margot Robbie Harley Quinn’i’’ olur mu? Aslında bu sorunun cevabını Suicide Squad filminde de almıştım fakat söz konusu DC olunca emin olmak istedim. Filmin ilk dakikalarında da sorumun cevabını aldım. Evet, olur, olmuş da. Karakterle müthiş bir uyum içinde olan Robbie, bu rolün hakkını verebilecek en iyi kişi olduğunu kanıtlıyor. DC de bunun farkında olacak ki Robbie’nin Harley Quinn’i canlandıracağı dört filmi daha duyurdu. Bu rolü oynama hevesinde olan oyuncuların çok da umutlanmamasını; Todd Phillips’in Joker’i gibi alıştığımız Joker tiplemesinin dışına çıkmak gibi bir atraksiyona girilmediği takdirde, bu rolü Margot Robbie’den başkasının oynayamayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu role soyunanlar elbette olacaktır ama görünen o ki Margot Robbie’nin gölgesinde kalacaklardır.

    Yukarıda filmin hikâye noktasında benzediği filmlere Deadpool’u örnek gösterdim. Fakat Deadpool ile aralarındaki benzerlik sadece hikâye noktasında kalmıyor. Filmin yapısı, dördüncü duvarın sıklıkla yıkılması, karakterin ara ara anlatıcıya dönüşmesi ve en önemlisi de mükemmel aksiyon sahneleri. Tüm bu benzerliklerden bahsettikten sonra DC’nin Marvel’dan bir şeyler aşırdığını düşünebilirsiniz fakat bu pek de doğru olmaz. Harley Quinn ve Deadpool karakterlerinin ortak özelliklerini düşünürseniz, filmin başka türlü yapılmasının imkânsız olduğunu göreceksiniz. 

    Film, son dönem kahraman filmlerine kıyasla oldukça başarılı aksiyon sahnelerine sahip. Kamera, müzik ve renk kullanımıyla izleyiciye adeta şölen yaşatan gerçekçi aksiyon sahneleriyle Birds of Prey’in, izleyenlerini hayran bırakan Deadpool’la yarışabileceğine eminim.

    Filmde yaratılan güçlü kadın algısını çok beğendim. Sizlerin de beğeneceğini düşünüyorum. Zira günümüzde bu algının oluşturulması ve desteklenmesi gerekiyor. Elbette sinema da bunun için en önemli araçlardan biri. Fakat pek çok yapım şirketinin bu ve benzer düşünceleri ticari kaygı güderek veya bağıra bağıra, seyirciyi irrite ederek desteklemesi, izleyici karşısında fikrin zedelenmesine ve ters tepmesine sebep oluyor. Pek çok kez hayal kırıklığına uğradıktan sonra, bir düşüncenin hikâyeye bu kadar doğal ve dozunda yedirildiği bir filmle karşılaşmak açıkçası beni mutlu etti. Bu tarzda yapılacak filmler için örnek teşkil ettiğini düşünüyorum. 

    Filmin olumlu yanları olduğu gibi, önemli olmayan fakat değinmekte fayda gördüğüm bazı olumsuz yanları da var. Filmin önemli sahnelerinde Harley Quinn’in yanında yer alan başka karakterler var. Fakat bu karakterleri tamamen anlamak mümkün değil. Bunun sebebi ise ya karakterlerin geçmişlerinin hızlı geçilmesi ya da yeterince derine inilmemesi. Bu da önemli sahneler olmasa da bazı sahneleri anlamsız kılıyor. Bu sebeple beyninizi kemirmese de filmden sonra ‘‘neden’’ diyeceğiniz birkaç sahne olacaktır.

    Eğlenceli vakit geçirmek isteyen herkese filmi öneriyorum. Mükemmel oyunculuklar, eğlenceli sahneler, görsel şölen niteliğinde aksiyon sahneleri, keyifli müzikleriyle Birds of Prey seyir keyfi oldukça yüksek bir film. Pek çok izleyiciye göre Marvel’dan daha ilgi çekici karakterlere sahip olmasına rağmen yaptığı başarısız filmlerle Marvel’ın gerisinde kalan DC için bu film, Marvel’ı yakalama yolunda önemli bir adım olabilir. Hikâyenin devamını zaman içerisinde öğreneceğiz. 

Keyifli seyirler...

Yorumlar