Filtreler

Biyografi Dizileri

4 sonuç Sırala
Filtrele

Biyografi dizileri, kurgusal olmayan, gerçek hayat hikâyelerini belgeler eşliğinde sunan dizi ve film türüdür. Genellikle biyografi türündeki diziler tarihsel bir temele dayanır. Ayrıca anlatılan kişinin hayatını dramatize ederek, bu karakterin gerçek ismi kullanılır.

Biyografi türündeki dizilerde verilen bilgiler belgelere dayandırılarak en iyi şekilde izleyiciye aktarılır. Dizinin içeriği gerçek hayat hikâyesinden alındığı için bu tür biyografiler sinemaseverler üzerinde oldukça büyük bir etki bırakıyor.

Genellikle dram türü ile örtüşen biyografiler, aynı zamanda tarihi tür özelliği de taşımaktadır. Geçmişimizde bir dönemi etkileyen tarihi kimlikleri bu şekilde daha yakından tanırız.

Tüm Zamanların En İyi Biyografik Dizileri

Sinema tarihine damgasını vuran ve yaşanmış hikâyelere dayanan en popüler biyografi dizileri, her daim büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Biyografik diziler genellikle tarihi olaylardan alıntılanır ve dramatik bir sonla biter. Özellikle bu tür dizilerin başında 2016 yılında Netflix’te yayınlanan, Kraliçe II. Elizabeth’ in gençlik yıllarını konu alan The Crown gelmektedir. Dizinin ilk sezonuyla Claire Foy, En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

Bilim dünyasının en popüler isimlerinden biri olan Alman teorik fizikçi Albert Einstein’ın hayatını konu alan biyografi dizisi Genius dizisi büyük kitleye erişmiştir. Einstein’ın başarılarını ve hayatının bilinmeyen yönlerini anlatan dizinin yönetmenliğini Brian Grazer ve Ron Howard üstlenmiştir.

Medici: Masters of Florence dizisi ise bir diğer biyografidir ve biyografi severlerin en çok rağbet gösterdiği diziler arasında yer alır. 14. ve 17. yüzyıllar arasında Floransa’da yaşamış Medici ailesi, üç papa ve çok sayıda Fransa kraliyet mensubu yetiştirmiştir.

Biyografi Dizi Önerisi

Cinedb olarak tüm zamanların en iyi biyografik dizilerini ve biyografi dizi önerilerini kullanıcılarımıza sunmayı amaçlıyoruz. Geçmişten bugüne değerinden ödün vermeyen diziler ile biyografi dizi arşivimizi sürekli genişletiyoruz.

/1