Filtreler

Biyografi Filmleri

1 sonuç Sırala
Filtrele

Biyografi filmleri kurgusal olmayan, gerçek hayat hikâyelerini belgeler eşliğinde sunan filmlerdir. Genellikle bu tür filmler tarihsel bir temele dayanır. Ayrıca anlatılan kişinin hayatını dramatize ederek, bu karakterin gerçek ismi kullanılır.

Bu tür biyografilerde verilen bilgiler belgelere dayandırılarak en iyi şekilde seyircilere aktarılır. Filmin içeriği gerçek hayat hikâyesinden alındığı için bu tür biyografiler sinemaseverler üzerinde oldukça etkilidir.

Genellikle dram filmleri ile örtüşen biyografiler, aynı zamanda tarihi film özelliği de taşımaktadır. Geçmişimizde bir dönemi etkileyen tarihi kimlikleri bu şekilde daha yakından tanırız.

Tüm Zamanların En Popüler Biyografi Filmleri
Sinema tarihine damgasını vuran ve yaşanmış hikâyelere dayanan en popüler biyografi filmleri, her daim büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Bu filmler genellikle tarihi olaylardan alınır ve dramatik bir sonla biter.

Özellikle Nazi dönemine dayanan çok sayıda çeşitli film ortaya çıkmıştır. Bunların en dikkat çekenleri arasında The Imitation Game: Enigma yer alır. Yönetmenliğini Morten Tyldum’un üstlendiği film ilk olarak 2015 yılında gösterime girmiştir.

Bilim dünyasının en popüler isimlerinden biri olan İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking'in hayatını konu alan Her Şeyin Teorisi filmi büyük beğeni kazanmıştır. 2014 yapımı olan filmi James Marsh yönetmiştir.

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol filmi ise diğer bir biyografidir ve biyografi severlerin en çok rağbet ettiği filmler arasında yer alır. Güney Afrika'nın özgürlük savunucusu olarak bilinen Nelson Mandela'nın yaşamını konu alan film 1993 yılında Nobel Barış Ödülü almıştır. Filmin yönetmenliğini ise Justin Chadwick üstlenmiştir.

En çok beğenilen biyografiler arasında Gandhi filmi de yer almaktadır. Hindistan tarihinin en önemli kişiliği olan Mahatma Gandhi'nin hayatını konu alan film, Akademi Ödülleri'nde sekiz dalda Oscar kazanmıştır.

Cinedb ile Çok Sayıda Çeşitli Biyografi Filmleri
Cinedb olarak en yetkin ve kaliteli biyografi filmleri ile kullanıcılarımıza en iyileri sunmayı amaçlıyoruz. Geçmişten bugüne değerinden ödün vermeyen filmlerin yanı sıra, gösterime yeni çıkmış olan biyografiler de bünyemizde yer almaktadır.

Çok sayıda çeşitli biyografi türünde filmlerimiz ile sinemaseverlerin karşısındayız. Bu filmlerin tüm detayları ve fragmanları platformumuzda mevcuttur.

/1