Biz Film Afişi

Biz Filmi Eleştirisi

“Get Out” (Kapan) filminden sonra yönetmen olarak adından söz ettirmeye başlayan Jordan Peele şimdi; yeni filmi “Us” (Biz) ile beyaz perdede.

Korku-gerilim türünde unsurlar içeren filmlerin yeni mimarı olma yolunda ilerleyen Peele’nin sinemada yeni yeni başlayan yönetmenlik kariyerinin yanı sıra senelerin deneyimini sağlayan perde arkası bir geçmişi de var. Peki, ama bu deneyim Peele ve ürettikleri için yeterli mi?   
Amerika’nın yeraltında bulunan terkedilmiş metro sistemlerinden ve boş sığınaklarından bahsederek başlayan film daha sonra alakasız bir yönde seyrine devam ediyor fakat bu zekice bir kurgunun ve seyirciyi içine çekecek bir sarmalın yalnızca bir bölümü. Tahmin edilemez bir sona doğru ilerleyen filmde gerilim unsuru etkili bir biçimde kullanılıyor ancak bu süreçte birtakım abartılar ve nedensiz eylemler de yer alıyor. Konu bakımından zekice işlenmiş bir film diyebilirim ancak bazı küçük kusurları göz ardı da ettiğim oluyor. Bunu da yönetmenliğin ağır sorumluluğunu üzerine yeni yeni alan Jordan Peele için görmezden gelmek doğru olandır. Umut vadeden bir gerilim yönetmeni...  
Tüm oyuncular ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymuşlar ancak Elisabeth Moss ve Lupita Nyong’o farklı bir tat katmış denebilir. Filmin bir korku filminden ziyade gerilim filmi olduğunu söyleyebiliriz aslında; zira bahsedilen olaylar bilimsel bir temele oturtulmuş yalnızca çok küçük bir noktada metafizik işin içine dahil oluyor ki zaten bu nokta yukarıda bahsettiğim şekilde ağır bir kurmaca ortaya çıkartınca ufak tefek sinemasal sıkıntılar da meydana getirmiş.   
Son yıllarda yine Amerikan girişimiyle ivmelenen korku-gerilim sineması iyi ürünler vermeye devam edeceğe benziyor. Darısı cinli perili filmlerden başka bir çizgiye ulaşamamış yerli sinemamızın başına diyelim. 
 

Yorumlar