Camille Claudel, 1915 Film Afişi

Camille Claudel, 1915 Filmi Eleştirisi

İstanbul Film Festivali kapsamında gösterimini MUBİ üzerinden gerçekleştiren bu Fransız filmi üzerine konuşalım bugün.

İsminden övgüyle söz ettiren Bruno Dumont, Heykeltraş Camille Claudel ve kardeşi Şair Paul Claudel’in mektuplarını temel alan, kurmaca ile desteklenmiş senaryosunda; Camille Claudel’in ailesi tarafından yatırıldığı akıl hastanesinde geçirdiği üç gününe eşlik ediyoruz. 

Rodin ile metres hayatı yaşamış olan Camille’in sanatçı kimliğinin doğuştan yüklediği ağır psikolojik sıkıntılar altında kalışı ve Rodin ile olan asla tamamlanamayacak ilişkisi yüzünden paranoya belirtileri göstermeye başlaması akıl hastanesinde olmasına sebep gösterilmekteydi.

Camille rolünde Juliette Binoche’u izliyoruz ki kendisi oyunculuğu ile her zaman büyük yankı kopartan bir sanatçı oldu. Üç renk: Mavi zirve noktalarından biri kabul edilse de İngiliz Hasta’da ve son olarak burada gördüğümüz duygu da seyirci üzerinde eşi olmayan bir etki bırakmakta. Bir akıl hastasını canlandırmanın zorluğu ile başa çıkmakta sorun yaşamamış gibi görünüyor. Öyle ki zaman zaman jest ve mimiklere kapılıp siz de aynı mimikleri yapıyormuş durumuna düşüyorsunuz. Etkileyici ve seyirci ile bütünleştirici bir deneyim olmasının anahtarı bu film için şüphesiz Binoche’dan başkası değil.

Yavaş tempolu bir film. Alışılagelmiş Fransız sineması üslubu yerli yerinde. Sanatı, sahne tasarımları, kadraj doldurma ve sunuş son derece estetik. Gri ve soluk tonların arasında müthiş bir karamsarlık ile dolup taşacağını düşünen seyirciyi şaşırtan bir kombinasyon da göze çarpmakta. 

Camille Claudel ile empati bağının oluşması belli ki yönetmen için ön planda tutulmuş. Bir olaydan ziyade durum anlatımı olması bu unsuru ön plana çekiyor. Bu empati ile seyirci mantık ve vicdan çıkmazında bırakılıyor ta ki finale dek. Camille’in hastalığı konusunda şüphe yaşamak ve orada bulunmasının gerekli olup olmaması konusunda vicdan muhakemesinde bulunmak görevini tamamlamaya uğraşan seyirciyi bir kucak dolusu şaşkınlık ve öfke ile karşılayan final... 

Sağlık ve sanat dolu günler dilerim.

Yorumlar