Cannes Film Festivali Ertelenecek Mi?

Cannes Film Festivali Ertelenecek Mi?

Coronavirüs şimdi de Cannes Film Festivali’ni erteletebilir!

Dünyayı kasıp kavuran ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan Coronavirüs; sanatı ve sporu da vurmaya devam ediyor. Çin ve Avustralya’nın ardından Avrupa’da da hayatı felç eden salgının Venedik Karnavalı’nın ardından Venedik Film Festivali’ni ve Cannes Film Festivali’ni iptal ettirme ihtimali doğdu.

Fransa Hükümeti; Etkinlikleri Yasakladı

73. Cannes Film Festivali için planlanan tarihler 12-23 Mayıs arasıydı. Ancak coronavirüs önlemleri kapsamında Fransa hükümeti aynı anda 5 bin kişinin bir araya gelmesini yasakladı. Bu yasaklardan dolayı Cannes şehrinde düzenlenen birçok etkinlik de iptal edildi. 31 Mayıs’a kadar sürecek olan yasaklar Cannes Film Festivali’nin tarihlerini de kapsıyor. Festival yönetimi festival sürecinde hiçbir zaman 5 bin kişinin bir araya gelmediğini ve bu yüzden iptalin söz konusu olmadığını söylese de yerel yönetimlerin daha az kişilik etkinlikleri de iptal etme yetkisi bulunuyor.

Coronavirüs İtalya’da Hayatı Durdurdu

Başta kuzey bölgeleri olmak üzere coronavirüs salgını İtalya’da hayatı durdurmuş durumda. Birçok bölge karantina altına alınırken, birçok etkinlik de iptal edildi. Venedik Karnavalı’nın ardından Venedik Film Festivali’nin de iptal edilmesi bekleniyor. Ayrıca başta İtalya olmak üzere birçok ülkede spor organizasyonları seyircisiz düzenleniyor veya tatil ediliyor.

Yorumlar