Cannes Kısa Film Festivali’nde Türk Öğrenci Ödül Aldı

Cannes Kısa Film Festivali’nde Türk Öğrenci Ödül Aldı

Amerika’da eğitim alan Nehir Onay, Cannes Kısa Film Festivali’nde ödül aldı.

ABD’nin New York kentinde belgesel film alanında master eğitimi alan Nehir Onay, yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği ‘Sur Les Pointes’ adlı belgesel filmi ile Cannes Kısa Film Festivali’nde ödül kazanmayı başardı.

En İyi Kısa Belgesel ödülüne layık görülen Onay, “Sıkı çalışmalarımızın ve verdiğimiz emeklerin karşılık görmesi bizi çok mutlu etti. Dans gibi film alanında örnekleri daha önce görülmemiş bir konuyu farklı, yeni bir açıdan ele almak asıl hedefimizdi. Filmimizi kısa ama öz tutup, hikayeyi canlı ve keyifli bir şekilde anlatmak istedik. Bu etkiyi hem Amerikan hem diğer kültürlerdeki izleyicilerde yaratabilmiş olduğumuzu gördük.” İfadelerine yer verdi.

Nehir Onay’ın Sur Les Pointes ile yolculuğu, Cannes Kısa Film Festivali’nden sonra da devam edecek. Onay, yine kısa belgesel dalında Sundance Film Festivali, Big Sky Documentary Film Festivali, Miami Film Festivali ve Key West Film Festivali için de başvurduğunu belirtti.

Nehir Onay'ın hem yapımcısı hem de yönetmeni olduğu Sur Les Pointes, 13-21 Eylül tarihlerinde pandemi nedeniyle ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Cannes Kısa Film Festivali'nde gösterilmişti. 

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/cannes-film-festivalinde-en-iyi-kisa-belgesel-odulu-turk-ogrenciye-verildi-519104.html

Yorumlar